Ο πρωταθλητής Ελλάδος Παναθηναϊκός έπαιξε καλά στη Βαρκελώνη, όμως τα 12 επιθετικά ριμπάουντ και ο Ερτέλ (23π.) του στοίχισαν τη νίκη. Το τελικό 79-68 άφησε τους “πράσινους” εκ νέου εκτός οχτάδας και η μάχη για τα playoffs της Euroleague συνεχίζεται με αμείωτη ένταση. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν ξανά πολύ καλός με 17 πόντους, όμως δεν είχε συμπαραστάτη στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς με την άμυνα του να λειτουργεί σε υψηλούς ρυθμούς στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια ο Τόμας Ερτέλ μ’ ένα προσωπικό κρεσέντο, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα οχτώ πόντων, πριν ο Παππάς με τρίποντο κλείσει την πρώτη περίοδο με σκορ 17-13.

Η συνέχεια ήταν ισπανική υπόθεση, αφού οι μπλαουγκράνα ήταν πολύ εύστοχοι στα δίποντα, με τον Σεραφέν να κάνει καλή δουλειά, ενώ ο Ερτέλ συνέχισε να είναι αλάνθαστος εντός πεδιάς. Τη διαφορά για το τριφύλλι την έκανε ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος φαίνεται πως διανύει περίοδο φόρμας. Ο Πιτίνο τον εμπιστεύεται σε μεγάλο βαθμό και ο Έλληνας φόργουορντ μοιάζει αλλαγμένος προς το καλύτερο. Επίσης αρκετά θετικός ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος με καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου, διαμόρφωσε το 37-36.

Πολύ συγκεντωμένα μπήκε η ελληνική ομάδα και στην τρίτη περίοδο, όμως κάποιες αστοχίες στην επίθεση, αποδείχτηκαν καταλυτικές, για να πάει η διαφορά στο συν δέκα (43-32) για την Μπαρτσελόνα. Πάντως οι πράσινοι δεν πτοήθηκαν και με τον Παπαπέτρου να είναι πάλι ηγέτης, το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Πάντως τα αμυντικά ριμπάουντ, πλήγωσαν σε μεγάλο βαθμό τον ΠΑΟ, αφού ο Σεραέν ανανέωσε πολλές επιθέσεις για τους γηπεδούχους. Τελικά το 56-52 αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα έμενε μπροστά στο σκορ, λόγω των επιθετικών ριμπάουντ του Σεραφέν. Πραγματικά ήταν κρίμα γιατί η αμυντική προσπάθεια των πρασίνων ηταν συγκινητική. Το 66-63 έλεγε πως τα πάντα θα κρίνονταν στο τέλος, όμως οι Ισπανοί φαίνονταν πιο κοντά στη νίκη. Δυστυχώς επιβεβαιωθήκαμε, αφού η Μπάρτσα ήταν πιο σοβαρή στο τέλος και με τον Ερτέλ να κάνει ότι θέλει, πήρε τη νίκη με σκορ 79-68.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68