Ο Παναθηναϊκός ήταν άκρως ανταγωνιστικός στο Μόναχο, όμως στο τέλος ηττήθηκε από την πιο έτοιμη Μπάγερν Μονάχου με 76-71. Δήμιος για την ήττα των πρασίνων ήταν ο Ουέηντ Μπόλντουιν με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 τελικές πάσες.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Χεζόνια (14π.), ενώ θετικοί ήταν οι Παπαγιάννης και Μποχωρίδης με 10 πόντους.

Ο Όντετ Κάτας για την αρχή του ματς επέλεξε και πάλι ψηλή πεντάδα παρατάσσοντας τους Σαντ-Ρος, Χεζόνια, Ουάιτ, Μήτογλου και Παπαγιάννη, ενώ οι πέντε πρώτοι για την Μπάγερν ήταν οι Μπάλντουιν στο «1», Γουάιλερ-Μπαμπ στο «2«, Λούτσιτς στο «3», Τζόνσον στο «4» και Ρέινολντς στο «5».

Στις πρώτες του επιθέσεις ο Παναθηναϊκός θέλησε να εκμεταλλευτεί το μέγεθος των  Χεζόνια και Παπαγιάννη, τη στιγμή που οι παίκτες της Μπάγερν ήταν σαφές πως είχαν εντολή να «δώσουν» το μακρινό σουτ στον Σαντ Ρος, ο οποίος ξεκίνησε με δύο άστοχα τρίποντα. Ωστόσο έπειτα από τρία λεπτά αγώνα το «τριφύλλι» ήταν μπροστά με 4-8, δείχνοντας καλά αμυντικά δείγματα, αλλά και ευαισθησία στο εύκολο λάθος που ήταν ήδη τρία στο 5’. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε βραχεία κεφαλή στο ματς (11-12 στο 7’) την ίδια ώρα που ο Κάτας ανακάτευε την «τράπουλα» έχοντας περάσει στο παρκέ πεντάδα τους Μακ, Μποχωρίδη, Κασελάκη, Μπέντιλ και Όγκαστ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο στο +7 (14-21).

Ο Κάτας είχε χρησιμοποιήσει τους 10 από τους 12 παίκτες που είχε στη διάθεσή του έως το 12’ και το ευχάριστο ήταν πως όλοι είχαν προσφέρει από κάτι με αποτέλεσμα οι «πράσινοι» να πάρουν το προβάδισμα με 19-27, αφού οι Μποχωρίδης και Κασελάκης είχαν βρει στόχο πίσω από τη γραμμή των 6.75. Απομένοντας πέντε λεπτά για το ημίχρονο, η άμυνα του Παναθηναϊκού συνέχισε να δουλεύει σε υψηλά στάνταρ, τη στιγμή που οι «πράσινοι» κατέβαζαν τα διπλάσια ριμπάουντ για αυτό και προηγούνταν με 24-31. Για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά στο 17’ (24-35) συνεχίζοντας να βλέπει το πλάνο του να βγαίνει άψογα. Στο τελευταίο τρίλεπτο έως το ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε φθηνά και εύκολα λάθη δια χειρός Μακ και η Μπάγερν άδραξε την ευκαιρία τρέχοντας ένα απίστευτο σερί (13-1) που ολοκληρώθηκε  buzzer beater τρίποντο και φάουλ του Μπόλντουιν που έγραψε το 37-36 υπέρ της Μπάγερν.

Η αμυντική προσήλωση του Παναθηναϊκού στην αρχή της τρίτης περιόδου δεν ήταν η ίδια με αυτή του πρώτου μέρους, παρά το γεγονός πως ο Κάτας ξεκίνησε με την ίδια πεντάδα. Στο 23’ με 2/2 βολές του Ζίπστερ οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (44-38), ενώ την ίδια στιγμή ο Παπαγιάννης αποχωρούσε από το παρκέ με ενοχλήσεις για να επιστρέψει λίγο αργότερα. Τα λάθη του «τριφυλλιού» δεν του επέτρεπαν να πλησιάσει στο σκορ, ενώ έβλεπε τον Μπόλντουιν να οδηγεί τους Βαυαρούς στο σκοράρισμα και να γράφει το  52-44 στο 26’. Οι παίκτες του Κάτας ήταν εντελώς εκτός ρυθμού στην τρίτη περίοδο, όμως από το τελευταίο τρίλεπτο ανέβασαν το ρυθμό τους σε άμυνα και επίθεση και μείωσαν σε 53-52 απομένοντας περίπου 1:20 για το τέλος. Η εφεδρική πεντάδα των «πρασίνων» που είχε περάσει στο ματς έκανε τη δουλειά της και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 57-55.

Ο Παναθηναϊκός ήταν μέσα στη διεκδίκηση του ματς, έχοντας μπροστά του μία περίοδο όπου έπρεπε να συνεχίσει να είναι αποτελεσματικός αμυντικά και να βρει ρυθμό στην επίθεση για να φύγει νικητής από το Μόναχο. Μετά από ώρα ο Μποχωρίδης έβαλε και πάλι μπροστά τον Παναθηναϊκό με 57-59 στο 31’. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο ματς (64-63 στο 34’)ενώ ο Κάτας είχε αρχίσει να επαναφέρει σταδιακά στο παρκέ την πεντάδα με την οποία είχε ξεκινήσει το ματς. Έχοντας μπει στην τελική ευθεία του ματς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 70-63 (36’) σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει επιθετικά. Παράλληλα οι «πράσινοι» είχαν δικαίωμα βολών, όμως τα τραγικά ποσοστά τους (60%) ήταν ένα από τα μελανά σημεία στην στατιστική τους, όπως και τα πολλά λάθη. Το 72-64 ενώ απέμεναν 2:30 λεπτά για το τέλος έκαναν τα πράγματα πολύ δύσκολα για τους «πράσινους», που εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71