Για την 24η αγωνιστική της Euroleague, η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, υποδέχτηκε την Εφές Αναντολού του Εργκίν Αταμάν και σε μια Τούρκικη… “μάχη”, η Φενέρ απέδειξε ποιος είναι τα… αφεντικό στην Τουρκία, καθώς πήρε μια άνετη νίκη 84-66, κάτι που της δίνει από σήμερα το πλεονέκτημα για τα play offs (21-3). Για την Εφές ήταν μια (θεωρητικά) ήττα εντός προγράμματος, που την τοποθετεί πλέον στο ρεκόρ του 15-9.

Το παιχνίδι:

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό της αρχικής περιόδου, καθώς η Φενέρμαχτσε είχε προβάδισμα, μόλις, με 2 πόντους (9-7). Από εκεί και πέρα, ωστόσο, η Εφές έτρεξε ένα 0-10 (9-17) με τον Μόερμαν (7π.) και τον Λάρκιν (6π.) να κάνουν πολύ καλή δουλειά και οι φιλοξενούμενοι να έχουν προβάδισμα με 8 πόντους, 3:30 πριν το φινάλε. Χωρίς, όμως, να το καταλάβει η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε πίσω στο σκορ, καθώς η ομάδα του Ζοτς έκανε ξέσπασμα με 11-0 και έκλεισε προηγούμενη την περίοδο με 20-17. Για τους γηπεδούχους 7 είχε ο Ντάτομε και 5 ο Ντίξον.

Στον ρυθμό της ομάδας του Ζοτς ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο, αφού έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 43-29. Η Εφές είχε κακές επιλογές (σχεδόν) από τα μισά και έπειτα στην επίθεση, ενώ και η άμυνα της “Φενέρ” της το έκανε ακόμα πιο δύσκολο. Οι Ντατόμε και Κάλινιτς ήταν καταλύτες για τους γηπεδούχους, καθώς είχαν από 10 πόντους, αντίστοιχα, με τον Κώστα Σλούκα να τους ακολουθεί και να έχει 9. Για την Εφές, σημείο αναφοράς ήταν μόνο ο Μόερμαν, που είχε 9 πόντους, παλεύοντας σε κάθε φάση.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο η Φενέρμπαχτσε όχι μόνο δεν χαλάρωσε, αλλά έσφιξε κι άλλο την άμυνα της έχοντας επιθετικά σε εκπληκτική μέρα τον Νίκολα Κάλινιτς που είχε φτάσει τους 15 πόντους. Η Εφές δεν έδειξε σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου την πολύ καλή της εικόνα, που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια.Ο Μόερμαν είχε φτάσει τους 18, αλλά ουσιαστικά ήταν απελπιστικά μόνος του. Έτσι, το αποτέλεσμα της περιόδου έκλεισε στο +10 (57-47) υπέρ των γηπεδούχων.

***Τρομερό buzzer beater πέτυχε ο Μόερμαν στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, αφού πέταξε την μπάλα πίσω από το κέντρο και εκείνη κατέληξε με ταμπλό στο καλάθι της Φενέρ.

Τίποτα δεν άλλαξε εντυπωσιακά στην τέταρτη περίοδο, με την Φενέρμπαχτσε να βάζει τα πράγματα στην θέση τους και να παίρνει μια εντυπωσιακή νίκη, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στην Τουρκία. Πολύ καλοί οι Σλούκας, Κάλινιτς και Ντάμοτε για τους γηπεδούχους, τρομερός ο Μόερμαν για τους φιλοξενούμενους, τον ακολούθησε ο Πλάις. Το τελικό , χάρισε την 21η νίκη στην ομάδα του Ζοτς σε 24 παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 43-29, 57-47, 84-66.