Ο Παναθηναϊκός με τον Μάρκους Φόστερ να κάνει εντυπωσιακό παιχνίδι (24π.) Κωνσταντίνο Μήτογλου να κάνει double-double (16π., 12ριμπ.), και τον Λεωνίδα Κασελάκη (ευστόχησε σε τρεις πολύ κρίσιμες βολές) να είναι παλικάρι πήγε για το θαύμα στη Βαρκελώνη. Δυστυχώς στις μικρές λεπτομέρειες (ο Παπαγιάννης έκανε κρίσιμο λάθος) ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα με σκορ 97-89, με τον Νικ Καλάθη τον πληγώνει με 14 πόντους, τον Κόρεϊ Χίγκινς με 24 πόντους να είναι ο πρώτος σκόρερ για τους “μπλαουγκράνα”, ενώ ο Μπράντον Ντέιβις

Η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με τον Μάρκους Φόστερ να είναι αλάνθαστος και να δείχνει ξανά, πως ανήκει στη Euroleague. Η αμυντική λειτουργία ήταν καλή, (βοήθησαν οι αλλαγές από ζώνη σε μαν του μαν και τούμπαλιν) και το μοναδικό ψεγάδι του τριφυλλιού ήταν κάποια ανόητα λάθη των Όγκαστ και Ουάιτ. Η Μπαρτσελόνα προβληματίστηκε σε μεγάλο βαθμό, όμως το 13-18 της πρώτης περιόδου, μάλλον την κολάκευε.

Δυστυχώς ο Νικ Καλάθης ήταν καυτός από το τρίποντο και με οχτώ πόντους (δύο τρίποντα), έδωσε πνοή στους μπλαουγκράνα. Φυσικά τον βοήθησε και ο Κάιλ Κούριτς, που πάντα είναι αξιόπιστος από την περιφέρεια. Το τριφύλλι έκανε καλές επιθέσεις από τη μεριά του, όμως τα χαμένα λέι απ των Σαντ-Ρος και Παπαπέτρου, χάλασαν λίγο την ψυχολογία των φιλοξενούμενων. Τελικά το 36-35 υπέρ των Ισπανών, νομίζω άφησε και τους δύο αντιπάλους ευχαριστημένους κι έτοιμους για μία σκληρή μάχη στο δεύτερο εικοσάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Φόστερ να κάνει όργια στην επίθεση, ενώ και ο Μήτογλου έκανε φοβερή δουλειά σε ριμπάουντ και σκορ και η διαφορά είχε φτάσει σρους έντεκα πόντους (44-55). Η άμυνα ήταν σχετικά καλή για το τριφύλλι, όμως οι απροσεξίες και οι απώλειες ριμπάουντ, έκαναν το 50-55 και όταν έπιασε δουλειά και ο Ντέιβις το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Ο Σαντ-Ρος ήταν σαφώς ανώτερος από προηγούμενα παιχνίδια, ο Χίγκινς θυμήθηκε πως είναι προικισμένος σκόρερ και το 58-58 προμήνυε θρίλερ στην τελευταία περίοδο.

Η Μπάρτσα ξεκίνησε καλύτερα, σημειώνοντας τέσσερις αναπάντητους πόντους, όμως ο ΠΑΟ με τους Φόστερ και Νέντοβιτς. Η αναμέτρηση είχε πάρει μία άγρια ομορφιά, με το ξύλο να δίνει και να παίρνει. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου από υπερβάλλοντα ζήλο, αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, όμως οι Νέντοβιτς και Μήτογλου, κρατούσαν τον ΠΑΟ κοντά στο σκορ. Ο Καλάθης από τη μεριά του με 4/8 τρίποντα, βάλθηκε ν’αποδείξει πως είναι καλός σουτέρ, ενω ο Ντέιβις με δύο συνεχόμενα καλάθια, έκανε το 71-68, δύο λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Ο Κασελάκης μεγάλο σουτ, μείωσε σε 71-70, όμως ένα κλέψιμο πάνω στον σοφτ Παπαγιάννη, έδωσε την ευκαιρία στον Μπράντον Ντέιβις να ευστοχήσει σε δύο βολές και να δώσει τη νίκη στη Μπαρτσελόνα με 75-72. Ο Λεωνίδας Κασελάκης ευστόχησε σε τρεις βολές και το ματς ήθελε 8 δεύτερα για να τελειώσει. Ο Χίγκινς τελικά αστόχησε κι έτσι οδηγήθηκαν στην πεντάλεπτη παράταση.

Νομίζω πως ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στα επόμενα λεπτά, εξού και το σερί 4-0 για την Μπαρτσελόνα. Οι Ισπανοί είχαν βρει ρυθμό έκω από τη γραμμή των 6.75 με τον Χάνγκα ουσιαστικά να σκοτώνει τον Παναθηναϊκό, που έμεινε από δυνάμεις. Ο Φόστερ ευστόχησε σ’ένα δύσκολο τρίποντο, όμως δεν είχε άλλες επιλογές και η κόπωση ήταν εμφανής στα πρόσωπα της ελληνικής ομάδας. Το τελικό 97-89οφείλετε εν πολλοίς στον Μπράντον Ντέιβις, ο οποίος ήταν παραγωγικός στην παράταση, ενώ και οι βολές του Χίγκινς σκότωσαν τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75, 97-89