Οι νταμπλούχοι Ελλάδος έχασαν μέσα από τα χέρια τους την νίκη μέσα στην έδρα της Μπασκόνια. “Δήμιος” για τους “πράσινους” ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά (15 π.) που με δίποντο 1,5” πριν την λήξη της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 85-84.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ εύστοχες από την περιφέρεια. Ειδικότερα οι Βάσκοι, που πήραν ένα προβάδισμα της τάξεως των 11 πόντων (22-11), έδειχναν να παίρνουν τα ηνία του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δεν βελτίωσε την άμυνά του, όμως η επίθεση άρχισε να δουλεύει καλά και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-24, χάρη στα τρίποντα του Κρις Σίνγκλετον.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μία από τα ίδια, καθώς η Μπσκόνια πότε με τον Τίμμα και πότε με τον Γκρέιντζερ σκότωναν με τα τρίποντά τους τον Παναθηναϊκό. Ο Πασκουάλ όμως με το που πέταξε μέσα τον Νίκο Παππά, έκανε την ομάδα του περισσότερο απρόβλεπτη κι επικίνδυνη. Βέβαια το πρόβλημα στα μετόπισθεν δεν βελτιώθηκε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-45, υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νταμπλούχοι Ελλάδος παρουσιάστηκαν περισσότερο διαβασμένοι σε άμυνα κι επίθεση και με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει αφειδώς ασίστ, οι πράσινοι πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (52-57). Φυσικά η Μπασκόνια δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και όλα θα κρίνονταν στα τελευταία δέκα λεπτά.

Ο Παππάς με μεγάλα καλάθια κράτησε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ όμως οι Γκρέιτζερ και Μπομπουά “σκότωσαν” την ελληνική ομάδα αφού πέτυχαν τους 5 τελευταίους πόντους που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-45, 63-67, 85-84