Η Βαλένθια έφτασε μία “ανάσα” από τη νίκη-έκπληξη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, όμως στα τελευταία λεπτά θόλωσε το μυαλό της, ενώ μίλησε η κλάση του Μίροτιτς που χάρισε τη νίκη με 77-76 και έβαλε σε περιπέτειες τους “πορτοκαλί”.

Ένα σημαντικό δώρο προσέφεραν οι Καταλανοί στον Παναθηναϊκό, που δεν επέτρεψε στην Βαλένθια να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τους “πράσινους”, που έμειναν μόνοι στην 6η θέση.

Οι “νυχτερίδες” εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στα πρώτα λεπτά και με μπροστάρη τον Ντούμπλιεβιτς πήραν το προβάδισμα (5-2), ενώ ο Σάστρε άνοιξε ακόμα περισσότερο την “ψαλίδα” με τρίποντο για το 8-2. Οι Καταλανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν, όμως το τρίποντο του Σαν Εμετέριο έδωσε “ανάσα” (17-13) στην κολλημένη επίθεση της ομάδας του. Ο Κλαβέρ με σουτ τριών πόντων έφερε ακόμα πιο κοντά τους “μπλαουγκράνα” (21-18) στο 10′.

Τα μακρινά σουτ ήταν το δυνατό σημείο της Βαλένθια και με σερί 8-0 κατάφερε να βρεθεί για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά μετά το καλάθι του Αμπάλντε για το 29-18. Ο Μίροτιτς ανέβαλε δράση σε εκείνο το σημείο και με ένα 10-0 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (36-35) με τον Αμπρίνες. Ο Σάστρε από την άλλη δεν άφηνε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη και με τρίποντο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 41-37, ενώ ο Κολόμ σκόραρε για το 43-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους που δεν έχασαν την συγκέντρωσή τους από την αντεπίθεση διαρκείας των αντιπάλων και διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ με 50-37, χάρη στον Ντούμπλιεβιτς. Ο Σαν Εμετέριο πήρε το “όπλο” του και με δύο σερί τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 16 πόντους (58-42). Οι Καταλανοί δεν έμοιαζαν σε τίποτα με την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών, με την Βαλένθια να κάνει ότι θέλει μέσα στο παρκέ. Οι παίκτες του Πέσιτς πίεσαν για την ανατροπή του σκορ, όμως οι “πορτοκαλί” είχαν απαντήσεις και κρατούσαν στα χέρια τους τα σκήπτρα του παιχνιδιού (64-51).

Η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι στην τελευταία περίοδο και με 11 αναπάντητους πόντους κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης (68-64). Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για το θετικό αποτέλεσμα. Ο Μίροτιτς πέτυχε δύο σερί καλάθια για να φέρει την ομάδα του στον πόντο (70-69), όμως ο Σάστρε με 2/2 βολές απάντησε για το 72-69. Ο Ντούμπλιεβιτς με μία εύστοχη βολή έκανε το 75-72 και έδωσε “ανάσα” στην ομάδα του, ενώ έχασε και μία τεράστια ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα. Ο Αμπρίνες έβαλε “φωτιά” στο ματς καθώς λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 76-75. Ο Κολόμ αστόχησε στην τελευταία επίθεση, με τον Μίροτις να πετυχαίνει το καλάθι για το 76-77 και να χάνει επίτηδες την συμπληρωματική βολή, για να χαρίσει μία τεράστια νίκη στην Μπαρτσελόνα.

Τεράστια η προσφορά του Μίροτιτς που ολοκκήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ οι Χάνγκα και Κλαβέρ πρόσθεσαν από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Σαν Εμετέριο και Ντούμπλιεβιτς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο δεύτερος ήταν ο μοιραίος με πολλές χαμένες βολές στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-37, 66-53, 76-77.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Κολόμ 7 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Μαρίνκοβιτς, Εντούρ 2, Αμπάλντε 7, Τόμπεϊ 9 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 14 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Βίβες 5 (1/4 τρίποντα), Σαν Εμετέριο 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές), Σάστρε 10 (2), Ντόορνεκαμπ 3 (1).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 5, Ρίμπας 2, Χάνγκα 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 3 λάθη), Σμιτς (0/3 δίποντα), Ερτέλ 8 (1/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Οριόλ 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντιλέινι 4 (1/6 σουτ, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Κούριτς, Κλαβέρ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίροτιτς 26 (5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τόμιτς 4.