O Παναθηναϊκός επιτέλους έπαιξε κανονικό μπάσκετ, όμως η απροσεξία στα τελευταία λεπτά και οι χαμένες βολές του Ουάιτ, ουσιασιαστικά έκριναν την αναμέτρηση. Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με σπουδαίο τρίποντο και η ψυχραιμία του Όγκουστιν Ρούμπιτ έγραψαν το τελικό 81-78, αφήνοντας το τριφύλλι στις δύο νίκες και στις εννέα ήττες.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Πέρι, Μέικον, Παπαπέτρου, Ουάιτ, και Παπαγιάννη, ενώ οι πρώτοι πέντε για την Μπάγερν ήταν οι Γουόλντεν, Χίλιαρντ, Λούτσιτς, Τόμας και Ρούμπιτ.
Χαμηλό ήταν το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά (5-5), με τους πράσινους να πηγαίνουν σε μεγάλες επιθέσεις, να ψάχνουν τρόπους για να ακουμπήσουν την μπάλα στην ρακέτα κυρίως με τον Παπαγιάννη και να παίζουν με υπομονή για να βρουν καλές προϋποθέσεις. Ο ρυθμός στο σκοράρισμα άνοιξε στη συνέχεια και αυτό ευνόησε τη Μπάγερν που με τους Χίλιαρντ, Γουόλντεν και Τόμας βρήκαν πόντους από μακριά και πήγαν στο +6 (16-10) στο 5’. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν πιο σκληροί στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ο Παπαπέτρου έκανε τη… μισή δουλειά και με επτά προσωπικούς πόντους διαμόρφωσε το 16-14 στο 7’, αναγκάζοντας τον Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Χίλιαρντ συνεχίσε να κάνει τη ζημιά στον Παναθηναϊκό, αλλά το ίδιο έκανε και ο Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό γράφοντας έτσι το 22-22 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.
Ο Παναθηναϊκός με την έναρξη του δευτέρου μέρους πέρασε μπροστά με 22-24, την ίδια ώρα που ο Μποχωρίδης έδειχνε να προσφέρει τόσο σε εκτέλεση αλλά κυρίως σε δημιουργία. Η άμυνα του «τριφυλλιού» συνέχισε να είναι καλή, όπως και η παρουσία του Κασελάκη που μετά τον Μποχωρίδη προσέφερε πολύτιμες λύσεις. Έτσι οι «πράσινοι» 6:30 λεπτά πριν το ημίχρονο προσπέρασαν με 28-33 και άμεσα ο Τρινκιέρι επανέφερε στο ματς τον Χίλιαρντ. Η ομάδα του Πρίφτη είχε μεγάλη υπομονή στο παιχνίδι της και καθαρό μυαλό στην επίθεση. Αυτό αντικατοπτρίστηκε και στο σκορ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 32-40 στο 17’ και «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο όντας στο +7 (37-44).

Η τρίτη περίοδος ήταν μία εντελώς διαφορετική ιστορία, αφού οι Βαυαροί είχαν καλό passing game, ο Ομπστ ήταν εύστοχος από την περιφέρεια, ενώ ο Χάντερ έπιασε δουλειά με τις άμυνες και τα επιθετικά του ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός είχε μεν καλή κυκλοφορία, όμως ορισμένες επιλογές των Μέικον και Παπαπέτρου ήταν εξόχως υπερβολικές και το 59-60 μας προϊδέαζε για θρίλερ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ευτυχώς η πράσινη ζώνη βραχυχκύκλωσε εκ νέου τους Γερμανούς, όμως τα σουτ των Σαντ-Ρος δεν βρήκαν στόχο, εκτός από ένα hook του Παπαγιάννη. Ο Τρινκιέρι με το τρίποντο του Μέικον και το 61-67, κάλεσε τάιμ-άουτ, ώστε να ηρεμήσει την ομάδα του, που έβγαζε πολύ άγχος στο παιχνίδι της. Αυτό αφύπνισε τους Γερμανούς, οι οποίοι έχουν έμπειρους παίκτες σαν τους Λούτσιτς και Χίλιαρντ, που έγραψαν το 69-72 τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός είχε αυτοματισμούς, με τον Παπαγιάννη να τελειώνει τις φάσεις, όμως ο Χάντερ μείωσε σε 74-76 με 1:50 για το τέλος. Δύο χαμένες βολές του Ουάιτ κι ένα τρίποντο του Λούτσιτς, έδωσα προβάδισμα στην Μπάγερν, όμως με 29 δευτερόλεπτα, όλα παίζονταν. Ο Μέικον αστόχησε σε τρίποντο, ο Ρούμπιτ ευστόχησε σε δύο βολές και το 79-76, έδινε μαξιλαράκι ασφαλείας στους Βαυαρούς. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, ο Νέντοβιτς επιχείρησε ένα σουτ της πυρκαγιάς, δεν βρήκε στόχο και το τελικό 81-768, άφηνε εκ νέου τον Παναθηναϊκό με άδεια χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-44, 59-60, 81-78