Η Ζαλγκίρις έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι Μιλάνο στην παράταση με 105-97. Ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά χάρη στη ποιότητα των Ροντρίγκεθ και Σάικς το ματς οδηγήθηκε σε έξτρα 5λεπτο. Εκεί, οι Λεκαβίτσιους, ΛεΝτέι και Χέιζ οδήγησαν τους Λιθουανούς στη νίκη.

Όπως τα προηγούμενα χρόνια, έτσι και τώρα η Ζαλγκίρις κάνει την μεγάλη αντεπίθεσή της με στόχο μια θέση στην οκτάδα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη, κόντρα στην Αμάνι Μιλάνο, την οποία και «έπιασε» στη βαθμολογία, έχοντας ρεκόρ 11-15. Με το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα η ομάδα του Γιασικεβίτισους απέχει μία νίκη από την οκτάδα, όπου βρίσκεται η Χίμκι.

Κι όλα αυτά με τον Νάιτζελ Χέιζ να κάνει βραδιά.. καριέρας, καθώς μέτρησε 21 πόντους, έχοντας βοήθειες από ΛεΝτέι (19π, 5ρ) και Ουλανόβας (16π, 6ρ, 6ασ). Από πλευράς Αρμάνι Μιλάνο οι 18 πόντοι των Ροντρίγκεθ και Ταρτζέφσκι δεν ήταν αρκεοτί για να αλλάξουν την μοίρα του αγώνα.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να πάρει από νωρίς τα ηνία του αγώνα και με τους Λαντέιλ-Γιανκούνας να ηγούνται δημιούργησε διαφορά (11-8, 4′). Η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε άμεσα και με τον Μίτσοβ να βγαίνει μπροστά, με προσωπικές ενέργειες, προσπέρασε στο σκορ (16-20 7′). Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να κρατήσει τον έλεγχο, αλλά Χέιζ και Γιοκουμπάιτις φώναξαν παρών, με την Ζαλγκίρις να προσπερνάει στο τέλος του δεκαλέπτου (27-25).

Το καλάθι του Λιθουανού γκαρντ έδωσε ώθηση στην Ζαλγκίρις, με τον Χέιζ να αναλαμβάνει δράση και να ανεβάζει τη διαφορά (39-30, 14′). Η απάντηση της Αρμάνι δεν άργησε να έρθει. Με την άμυνα να ανεβάζει ρυθμούς και τους Ταρτζέφσκι, Ροντρίγκεθ να παίρνουν την κατάσταση στα χέρια τους, οι Ιταλοί έτρεξαν επί μέρους 2-12, φέρνοντας τούμπα την κατάσταση (41-42, 17′). Από το σημείο εκείνο όμως, η Ζαλγκίρις κυριάρχησε. Ουλανόβας και Ουόκαπ έκαναν αισθητή την παρουσία τους και με την Αρμάνι να έχει «μπλοκάρει» αμυντικά, οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (53-44).

Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, χάρη στην αποτελεσματικότητά της από την περιφέρεια (60-56, 23′). Κρόφορντ και Ροντρίγκεθ συνέχισαν να… εκτελούν την άμυνα της Ζαλγκίρις, με την ιταλική ομάδα να προσπερνάει (60-61, 24′). Η απάντηση της Ζαλγκίρις ήρθε με τον Λαντέιλ (69-66, 28′). Ο Σάικς έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την Αρμάνι, αλλά ο Ουόκαπ απάντησε αμέσως για το 72-71, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τυους Ουλανόβας και Γιανκούκας κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά της τάξεως των 6 πόντων (82-76, 34′). Ο ΛεΝτέι φώναξε παρών και η Ζαλγκίρις κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά, ελέγχοντας τον ρυθμό (88-80, 37′). Η Αρμάνι δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και με τον Σάικς πλησίασε σε απόσταση… βολής (89-87, 1’23” για το τέλος). Η επιμονή των Ιταλών επιβραβεύτηκε, με τον Σάικς να ισοφαρίζει. Ο Λεκαβίτσιους έβαλε μπροστά την Ζαλγκίρις, αλλά και πάλι η Αρμάνι απάντησε, με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (91-91, 13” για το τέλος). Οι παίκτες του Μεσίνα έβγαλαν την άμυνα και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν ο μπροστάρης της Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα της παράτασης και οι Λιθουανοί πήραν τον έλεγχο του αγώνα (97-93, 43′). Ένα τρίποντο του Κρόφορντ κράτησε ζωντανή την Αρμάνι (97-96, 1’40” για το τέλος). Ο ΛεΝτέι ακολούθησε τον συμπαίκτη του, με την Ζαλγκίρις να παραμένει σε θέση οδηγού (101-96, 44′). Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το τέλος με την Ζαλγκίρις να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-44, 72-71, 91-91 (κ.δ.), 105-97.