Με μεστή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε νικηφόρα από το Βερολίνο με σχετική άνεση, επικρατώντας με 84-70 της Άλμπα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Αρμάνι έφθασε τις τρεις σερί νίκες και ανέβηκε στο 12-7, την ώρα που η Άλμπα έπεσε στο 7-13, με την έκτη της ήττα στα επτά τελευταία παιχνίδια.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπεν Λάμερς (18π., 5ρ.), Τζέισον Γκρέιντζερ (16π., 6ασ.) και Πέιτον Σίβα (8π.).

Από την άλλη πλευρά, κορυφαίοι ήταν οι Ζακ ΛεΝτέι (16π., 5ρ.), Λουίτζι Ντατόμε (14π.) και Κάιλ Χάινς (13π., 5ρ., 5ασ.).

Ιδανική η πρώτη περίοδος για την Άλμπα, με όπλο την καλή της άμυνα στο διάστημα αυτό. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στην αρχή με 5-6, 6:36 πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο κατάφεραν να μην δεχτούν πόντο στα επόμενα τέσσερα λεπτά και προηγήθηκαν με 13-6, κάτι που επέτρεψε να ολοκληρώσουν την περίοδο με πέντε πόντους διαφορά (18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αρμάνι μπήκε με ένα σερί 8-0 στα πρώτα δύο λεπτά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 21-18. Οι Ιταλοί ήταν εξαιρετικοί επιθετικά σε αυτό το διάστημα και όχι μόνο ανέτρεψαν στο σκηνικό του αγώνα, αλλά έφθασαν ακόμη και σε διψήφια διαφορά (32-42), λίγο πριν το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο διάστημα, με την Αρμάνι από το 24’ και μέχρι το 29’ να διατηρεί ένα διψήφιο προβάδισμα, χάρη στον Πάντερ, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στο διάστημα αυτό.

Ο επιθετικός οίστρος των παικτών του Ετόρε Μεσίνα συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Η Αρμάνι με τρίποντα από Μπρουκς, Μορασκίνι και Ρολ έφθασε στο +13 (62-75) στο 36ο λεπτό και κάπου εκεί δεν υπήρχε γυρισμός στο παιχνίδι για την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84.