Ο Ολυμπιακός είχε τις απουσίες του (χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάρισον), και ηττήθηκε στο δεύτερο φιλικό με την Άλμπα, με σκορ 75-69.

«Καμπανάκι» για τον Ολυμπιακό στην Γερμανία. Λίγες μόλις ημέρες πριν την πρεμιέρα της Euroleague (1/10), οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την Άλμπα (75-69) στο δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων και προβλημάτισαν με την απόδοσή τους. Οι Πειραιώτες προφύλαξαν τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, Άαρον Χάρισον, έδωσαν χρόνο συμμετοχής στους πιο μικρούς (Κόνιαρης, Χαραλαμπόπουλος) και στο πρώτο μέρος ήταν εξαιρετικοί (38-24 στο 20′), όμως, στη συνέχεια, κατέρρευσαν και πλήρωσαν τα λάθη τους σε άμυνα και επίθεση. Αντίθετα, η Άλμπα ήταν ουσιαστική και σοβαρή στο δεύτερο μέρος και έδειξε ξανά το μαχητικό της πνεύμα, κερδίζοντας το ματς και τις εντυπώσεις.

Σε ό,τι αφορά την διακύμανση της αναμέρησης, ο Ολυμπιακός ήταν… απολαυστικός στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 21-7 στο 10′, ενώ η ανάπαυλα τον βρήκε στο +14 (38-24). Ο ρυθμός των «ερυθρόλευκων» έπεσε στη συνέχεια και οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, γεγονός που τους επέτρεψε να πλησιάσουν και να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Άλμπα μείωσε στους τρεις (55-58), έξι λεπτά πριν το τέλος, εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση. Ένα τρίποντο του Σίβα έφερε το ματς στα ίσια (58-58, 35′) και το φιλικό έγινε… θρίλερ, με τους Γερμανούς να παίρνουν μάλιστα και το προβάδισμα (63-58, 37′). Οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν σερί κακές επιλογές και άστοχα σουτ, μέχρι που ο Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του για να μειώσει σε 65-64, δύο λεπτά πριν την κόρνα της λήξης. Δύο μεγάλα τρίποντα του Σίκμα ήταν πάντως αρκετά για να βάλουν τέλος στο ματς, που κατέληξε στα… χέρια των Γερμανών (75-69).

Δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69