Ο Φόστερ έβγαλε πολυβόλο και εκτέλεσε την Άλμπα με 7/9 τρίποντα, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει το ματς (110-102) και τις εντυπώσεις από το νέο, φιλόδοξο πρότζεκτ που φτιάχνεται.

Αρκετά καλός ήταν ο ρυθμός στην επίθεση, με την Άλμπα να παίρνει τα ηνία από νωρίς, χάρη σε Σίκμα και Ολίντε (14-10, 3′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρήκε λύσεις από τον Μάρκους Φόστερ (16-17, 6′). Οι «πράσινοι» ανέβασαν την ένταση σε άμυνα και επίθεση και με τον Νέντοβιτς να φωνάζει παρών κατάφεραν να… χτίσουν διαφορά (21-26, 9′). Οι παίκτες του Βόβορα κράτησαν το προβάδισμά τους, με την Άλμπα να μειώνει σε 23-26 με τον Γκρέιντζερ.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν ορεξάτος και στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό βοήθησε το «τριφύλλι» να διατηρήσει τον έλεγχο (25-31, 12′). Γκιφάι και Σίβα πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η Άλμπα προσπέρασε στο σκορ (34-33, 14’0. Ο Γιώργος Παπαγιάννης εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά (38-43, 18′). Ουάιτ και Νέντοβιτς βγήκαν μπροστά και ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 6 πόντων για το 43-49.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους Τίμαν και Λο ανέλαβαν δράση για την νταμπλούχο Γερμανίας καταφέρνοντας να μειώσουν τη διαφορά (50-53, 24′). Ο Παπαπέτρου διατήρησε το «πράσινο» προβάδισμα με τρίποντο (52-56, 25′). Η αντίδραση της Άλμπα ήρθε καθώς ισοφάρισε με τον Σίβα (56-56, 27′). Το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές, με μπροστάρη και πάλι τον Νέντοβιτς και με τους Καλαϊτζάκη-Όγκαστ να τον πλαισιώνουν έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα (65-68).

Νέντοβιτς και Όγκαστ ήταν οι παίκτες που ανέλαβαν δράση, επιθετικά, για τον Παναθηναϊκό, με το «τριφύλλι» να διατηρεί το προβάδισμά του στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (73-79, 34′). Η αντίδραση της Άλμπα ήταν άμεση. Οι παίκτες του Ρενέσες ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και με τον Γκρέιντζερ αιχμή του δόρατος ανέτρεψαν το σκηνικό (82-79, 36′). Φόστερ και Παπαπέτρου πήραν προσπάθειες, ισοφαρίζοντας το σκορ (89-89, 38′).

Ο Μπέντιλ έβαλε την ομάδα του μπροστά, αλλά ο Σίβα με τρίποντο απάντησε (92-91, 45” για το τέλος). Ο Τζάκσον αστόχησε σε δικό του τρίποντο, ενώ το ίδιο συνέβη και με το σουτ του Σίβα, καθώς η μπάλα μπήκε και βγήκε. Ο Παναθηναϊκός είχε 9 δευτερόλεπτα για να εκδηλώσει επίθεση με τον Παπαπέτρου να κερδίζει φάουλ στα 6,7” για το τέλος και με 1/2 βολές να ισοφαρίζει (92-92). Ο Γκρέιντζερ υπέπεσε σε λάθος στη συνέχεια και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ένα προσωπικό κρεσέντο του Μάρκους Φόστερ, σε συνδυασμό με την βοήθεια του Τζάκσον βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει το προβάδισμα (99-105, 43′). Η άμυνα των παικτών του Βόβορα και ο Παπαπέτρου με καλάθι και φάουλ εδραίωσε το «πράσινο» προβάδισμα (99-108, 1’19” για το τέλος). Οι «πράσινοι» διατήρησαν τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα και έφτασαν στη νίκη, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο φιλικό τουρνουά του Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-49, 65-68, 92-92 (κ.δ), 102-110 (α’ παρ).