Η Ρέαλ ήταν κυρίαρχη στο Βερολίνο κόντρα στην Άλμπα και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στην επικράτηση με 89-74 και βρίσκεται πλέον πρώτη στη βαθμολογία.

Οι Ισπανοί έφτασαν στη πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση και εκμεταλλεύτηκαν την ήττα των «μπλαουγκράνα» στο Καζάν από την Ούνικς, φτάνοντας στο 16-3 και πλέον βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη η Άλμπα πλησίασε στην τρίτη περίοδο, αλλά έμεινε από δυνάμεις και λύσεις και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Πάμπλό Λάσο.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ήταν ο Τομά Ερτέλ, που ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, 3/5 τρίποντα και 7 ασίστ, με τον Βενσάν Πουαριέ να έχει άλλους 13. Στους 12 ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε και στους 10 ο Τρέι Τόμπκινς.

Για την Άλμπα πρωταγωνιστής ήταν ο Μάοντο Λο, που σημείωσε 21 πόντους, όντας όμως απελπιστικά μόνος, αφού επόμενοι σκόρερ ήταν με 10 οι Μάρκους Έρικσον και Μπεν Λάμερς.

Η Ρεάλ μπήκε με ενέργεια στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 2-6 στο 4, με την Άλμπα να απαντάει όμως στη συνέχεια να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ στο 6′ με 11-8. Οι Ισπανοί στόχευσαν τη γερμανική ρακέτα και με τον Πουαριέ κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το παιχνίδι, προηγούμενοι με 13-17 στο 8′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με την ομάδα του Λάσο να είναι μπροστά στο σκορ με 15-19.

Στη δεύτερη περίοδο η «μηχανή» της Ρεάλ πήρε… μπρος στην επίθεση, με τον Χάνγκα να πρωταγωνιστεί και να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος με 9 πόντους, την ίδια στιγμή που η Άλμπα στη μία άκρη του παρκέ είχε να αντιπαραθέσει μόνο τον Λο, που με 15 πόντους ήταν ουσιαστικά όλη η επίθεση της γερμανική ομάδας. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 15-27 στο 12′, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά να παίρνουν τη μία κακή επιλογή μετά την άλλη και να αδυνατούν να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η Ρέαλ από την άλλη έφτασε ακόμα και στο +15 (33-48) στο 19′, με την ανάπαυλα να την βρίσκει μπροστά με 36-48.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στην τρίτη περίοδο, με την Άλμπα να μπαίνει ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο και να ρίχνει σταδιακά τη διαφορά, για να μειώσει στο 24′ σε 46-50, με τον Έρικσον να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση της γερμανικής ομάδας, αλλά τη Ρεάλ να απαντάει και να παίρνει ανάσα. Οι Ισπανοί βρήκαν τα πατήματά τους και ξέφυγαν και πάλι με +8 (52-61) στο 26′, με τους Πουαριέ και Γιουμπουσέλε να οδηγούν τους συμπαίκτες του κοντά σε διψήφια διαφορά στο σκορ. Στο 28′ οι φιλοξενούμενοι αποκατέστησαν την τάξη, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +17 (54-71) στο 29′, με το 56-73 του τρίτου δεκαλέπτου να έχουν βάλει με το 1,5 πόδι τους Μαδριλένους στην υπόθεση νίκη.

Η τελευταία περίοδος ήταν ουσιαστικά τυπική διαδικασία στην αναμέτρηση, αφού η Ρεάλ δεν είχε όρεξη να μπει σε περιπέτειες και η Άλμπα δεν έδειχνε ικανή να πλησιάσει και πάλι στο σκορ, έχοντας παραδοθεί πλήρως στους Ισπανούς. Οι Μαδριλένοι έφτασαν στο +23 (60-83) στο 35′, με τον Ερτέλ να βρίσκει ρυθμό και να βγαίνει μπροστά στην επίθεση για τη Ρεάλ, που έφτασε στη νίκη με 74-89.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-48, 56-73, 74-89