Η Άλμπα Βερολίνου επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 91-86.

H Άλμπα ήταν καλύτερη στα σημεία στην πρώτη περίοδο, με τους Βερολινέζους να βρίσκουν πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του Έρικσον, που ήταν το σημείο αναφοράς των Γερμανών στην επίθεση, την ίδια στιγμή που είχαν καταφέρει να περιορίσουν τους παίκτες της Μακάμπι, με την Άλμπα να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-17.

Οι Γερμανοί συνέχισαν το ίδιο τέμπο, με τους Βερολινέζους να μην επιτρέπουν στη Μακάμπι να βρει ρυθμό ούτε στη δεύτερη περίοδο, έχοντας ένα επιμέρους 24-18, με τους Κουμάντζε και Λο να έχουν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα. Την ίδια στιγμή που οι Ισραηλινοί ήταν τραγικοί από την περιφέρεια (3/12 τρίποντα 25%), βρίσκοντας σκορ κυρίως από τη ρακέτα, με τους Ουίλιαμς και Ρέινολντς να έχουν από 6 πόντους και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει την Άλμπα να προηγείται με διψήφια διαφορά (45-35).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Ουίλμπεκιν κατάφερε να βρει χώρο και να απεμπλακεί από τα μαρκαρίσματα των παικτών της Άλμπα, να πετύχει 5 γρήγορους πόντους, έχοντας ως τότε 10 συνολικά, με τη Μακάμπι να μειώνει σε 51-48 στο 22′. Στη συνέχεια όμως οι Γερμανοί κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ με 57-50 στο 25′, με τον Έρικσον φτάνει τους 14 πόντου, αλλά τον Ουίλμπεκιν να έχει βρει ρυθμό και να οδηγεί τη Μακάμπι στο -2 (60-58) στο 28′, αλλά την Άλμπα να «τρέχει« σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά και να διαμορφώνει το 68-58 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι, με τη Μακάμπι να επιστρέφει στο ματς και να μειώνει σε 78-76 στο 35′, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να ξεκινούν από την αρχή. Στη συνέχεια ωστόσο η Άλμπα αντέδρασε και «έτρεξε» ένα σερί 6-0, διαμορφώνοντας το 74-68 στο 36′, με πρωταγωνιστή τον Έρικσον. Οι Γερμανοί παρέμειναν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και έφτασαν στη νίκη με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 68-58, 91-86