Ντέρμπι… ολκής στο Βερολίνο, με την Βιλερμπάν να φτάνει μια ανάσα από την 2η νίκη της, όμως υπολόγιζε χωρίς τον Πέιτον Σίβα, ο οποίος «εκτέλεσε» λίγο πριν από το τέλος και χάρισε τη νίκη στην Άλμπα με 76-75.

Παρ’ ότι ήταν οι ομάδες με το χειρότερο ρεκόρ στην φετινή Euroleague, Άλμπα Βερολίνου και Βιλερμπάν έδωσαν ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι και είχε εξέλιξη θρίλερ ως το φινάλε του. Αυτή που χαμογέλασε στο τέλος του 40λεπτου ήταν η ομάδα του Αϊτο Ρενέσες, που στην επιστροφή του Πέιτον Σίβα πήρε αυτό που ήθελε.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο παίκτης που ανέλαβε την ευθύνη του τελευταίου σουτ, με 1 δεύτερο για το τέλος και διαμόρφωσε το τελικό 76-75, χαρίζοντας τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στη διοργάνωση.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Άλμπα ανέβηκε στο 2-5, με το πέρας 9 αγωνιστικών, τη στιγμή που η Βιλερμπάν, η οποία ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, υποχώρησε στο 1-6 και πλέον βρίσκεται μόνη στην ουρά της βαθμολογίας.

Ο Λούκε Σίκμα με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν ο παίκτης που ηγήθηκε για την Άλμπα και έδωσε τον χώρο στον Σίβα για να δράσει. Ο Αμερικανός γκαρντ «μίλησε» στο τέλος με 10 πόντους, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως μέτρησε 1/6 τρίποντα, με μοναδικό εύστοχο να είναι το σουτ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Από πλευράς Βιλερμπάν, το μεγάλο παιχνίδι του Μουσταφά Φολ που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ δεν ήταν αρκετό, με τους Γάλλους να χάνουν μέσα από τα χέρια τους τη νίκη.

Οι παίκτες του Πάρκερ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και 3 λεπτά πριν από το τέλος βρέθηκαν στο +8 χάρη σε καλάθι του Ντιότ (62-70, 37′). Η Άλμπα δεν παραδόθηκε όμως. Τίεμαν και Γκιφάι ανέλαβαν δράση, με τους γηπεδούχους να μειώνουν (66-71, 2 λεπτά πριν από το τέλος). Οι Γάλλοι έβρισκαν σίδερο με τον Λάιτι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Σίβα και μείωσε σε απόσταση βολής (70-71, 37” για το τέλος).

Ο Άλερικ Φρίμαν με ατομική προσπάθεια έδωσε αέρα 4 πόντων στην Βιλερμπάν (70-74, 15” για το τέλος). Ένα γρήγορο τρίποντο του Γκιφάι επανέφερε τη διαφορά στον πόντο, ενώ στη συνέχεια ο Ντιότ με 1/2 βολές έγραψε το 73-75, με 4” για το τέλος. Στην τελευταία φάση ο Πέιτον Σίβα ανέλαβε την ευθύνη, «πυροβόλησε» έξω από τη γραμμή των 6,75 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 76-75!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-43, 50-60, 76-75.