Η Ζενίτ άλωσε το Βερολίνο επικρατώντας της Άλμπα με 73-66, σε ένα παιχνίδι χωρίς υψηλό σκορ και θέαμα. Εξαιρετικός ο Αρτούρας Γκουντάιτις, αποχώρησε τραυματίας πριν το ημίχρονο ο Μάρκους Έρικσον.

Το αμυντικό πλάνο του Τσάβι Πασκουάλ που εκτελέστηκε άψογα, αλλά και οι Αρτούρας Γουντάιτις (16π., 3/3 2π., 10/10 β., 3 ριμπ., 2 ασ.) και Ουίλ Τόμας (17π) χάρισαν το θετικό αποτέλεσμα στη Ζενίτ, επί τις Άλμπα που εκτός από την απώλεια των βαθμών της νίκης θα πρέπει να διαχειριστεί και την απώλεια του Μάρκους Έρικσον ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από την αναμέτρηση.

Από πλευράς ηττημένων μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπεν Λάμερς που πέτυχε μάλιστα double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, όμως φαινόταν απελπιστικά μόνος. Με τη νίκη αυτή η Ζενίτ ανεβαίνει στο 4-2, ενώ η Άλμπα υποχωρεί στο 2-6.

Στην πρώτη περίοδο Άμπα και Ζενίτ ήταν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια. Με τον Χόλινς να δίνει λύσεις στους Ρώσους, η Ζενίτ βρέθηκε προηγούμενη με ένα καλάθι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (10-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο ζεστές και μέχρι τα μισά το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με πρωταγωνιστές τους Λαμέρς για την Άλπα και τον Ζούμπκοφ από τη Ζενίτ που είχε φτάσει ήδη τους 9 πόντους (18-19). Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρυθμό, ευστόχησαν σε κάποια μεγάλα σουτ με τον Γκουντάιτις και Πάνγκος και ανέβασαν τη διαφορά τους μέχρι και τους 11 πόντους (20-31). Με τα καλάθια να μπαίνουν με το… σταγονόμετρο, η Ζενίτ διατήρησε αυτό το προβάδισμα (22-33), με την Άλμπα να στέκεται άτυχη καθώς ο Έρικσον αποχώρησε τραυματίας λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζενίτ έχοντας σε καλή μέρα τους Τόμας και Γκουντάιτις διατηρούσε τη διαφορά των 11 πόντων μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους δύο αντιπάλους να έχουν ίδια απόδοση σε δημιουργία, ριμπάουντ και λάθη, όμως οι φιλοξενούμενοι υπερείχαν της Άλμπα σε ποσοστά ευστοχίας κάτι που τους έδινε και το προβάδισμα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η γερμανική ομάδα με τον Γκίφεϊ μείωσε στους 6, όμως ο Γκουντάιτις απάντησε και το δεκάλεπτο έκλεισε 43-51.

Με τον Γκουντάιτις να έχει συμπληρώσει τέσσερα φάουλ και την Άλμπα να λειτουργεί πολύ σωστά στο αμυντικό κομμάτι στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Γερμανοί μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι (56-61). Ο Λάμερς ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της Άλμπα, πετυχαίνοντας μάλιστα double double και δικαιολογημένα βγήκε μπροστά σε αυτή την τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων με τον χρόνο ωστόσο να πιέζει πλέον (60-65, 1:45΄). Ο Τόμας ήταν αυτός που κρατούσε την Ζενίτ σε θέση οδηγού, φτάνοντας μάλιστα τους 17 πόντους στο παιχνίδι. Ο Γκουντάιτις μπήκε και πάλι στο παιχνίδι και με τον Πονίτκα να συμβάλει επιθετικά στα τελευταία λεπτά η Ζενίτ έφτασε στη νίκη με 66-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 22-33, 43-51, 66-73