Η Άλμπα έβαλε δύσκολα σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, αλλά η Βαλένθια βρήκε λύσεις από τους Τζόουνς, Χάρπερ και Ράντεμπο και πήρε τη νίκη στο Βερολίνο (94-88), παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας.

Σταθερά σε τροχιά οκτάδας έμεινε η Βαλένθια, που σε ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι έδειξε χαρακτήρα κια πήρε τη νίκη. Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού αντιμετώπισε την Άλμπα κια έφυγε από το Βερολίνο με σημαντική εκτός έδρας νίκη. Μια νίκη που ανέβασε την ισπανική ομάδα στο 11-10, διατηρώντας επαφή με τις θέσεις των πλέι οφ. Οι πρωταθλητές Γερμανίας με την ήττα αυτή υποχώρησαν στο 6-15.

Ο Τζάρεντ Χάρπερ με 20 πόντους και 4 ασίστ ήταν αυτός που έδωσε τον τόνο στην Βαλένθια, με τους Κρις Τζόουνς (16π, 5ασ, 3κλ) και Κάιλ Αλεξάντερ (14π, 4ρ) να ακολουθούν. Από την άλλη πλευρά, το μεγάλο παιχνίδι του Μάοντο Λο (25π, 9/12 σουτ) και οι 17 πόντοι του Γιοχάνες Τίεμαν δεν αρκούσαν για να αποτρέψουν την ήττα.

Σε υψηλό τέμπο ξεκίνησαν το παιχνίδι και οι δύο ομάδες, με την Βαλένθια να παίρνει τα ηνία δια χειρός Πραντίγια (10-15, 4′). Ο Ζούσμαν ανέλαβε δράση, η άμυνα της Άλμπα ήταν αποτελεσματική κια οι Γερμανοί ισοφάρισαν (15-15, 6′). Πρέπελιτς και Αλεξάντερ βγήκαν μπροστά, με την Βαλένθια να παίρνει ξανά τον έλεγχο (19-21, 8′). Ο Ταμίρ Μπλατ όμως ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ για το 25-24.

Ο Κουμάντζε έγινε αιχμή του δόρατος για την Άλμπα, όμως η Βαλένθια βρήκε λύσεις από Χάρπερ και Αλεξάντερ, ανατρέποντας το σκηνικό (30-33, 13′). Ο Χάρπερ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και η Βαλένθια δημιούργησε διαφορά (35-40, 15′). Ο Τζόουνς μπήκε στην εξίσωση και η Βαλένθια ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (40-46, 17′). Αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς η Άλμπα βρήκε λύσεις από τον Μάοντο Λο και πλήσίασε (47-48, 19′). Ο Ουέμπ με 2/2 βολές όμως ήταν αυτός που έγραψε τον επίλογο του ημιχρόνου για το 47-50.

Πραντίγια και Τζόουνς πήραν τα ηνία για την Βαλένθια, η οποία δημιούργησε εκ νέου διαφορά, με την άμυνά της να είναι αποτελεσματική (52-58, 24′). Ο Τίεμαν έγινε παράγοντας στην επίθεση της Άλμπα, ο Ταμίρ Μπλατ ακολούθησε και το προβάδισμα άλλαξε χέρια ξανά (62-61, 27′). Ο Αλεξάντερ πήρε προσπάθειες για την Βαλένθια, αλλά ο Ταμίρ Μπλατ ήταν αυτός που… μίλησε στο τέλος του δεκαλέπτου, με την Άλμπα να κλείνει την περίοδο με προβάδισμα (68-67).

Η Βαλένθια προσπάθησε και πάλι να πάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά ο Ταμίρ Μπλατ δεν το επέτρεψε (71-71, 33′). Ο Λόπεθ-Αρόστεγκι έκανε αισθητή την παρουσία του, με την Βαλένθια να χτίζει διαφορά ξανά (71-77, 35′). Η Άλμπα έμεινε στο πλάνο της και με τον Ζούσμαν να αναλαμβάνει δράση κατάφερε να μειώσει ξανά (78-79, 37′). Ο Τζόουνς προσπάθησε να δώσει ανάσα στην ομάδα του, αλλά ο Λάμερς απάντησε και ισοφάρισε ξανά (81-81, 38′). Ο Ράντεμπο φώναξε παρών σε κρίσιμο σημείο και η Βαλένθια ανέβασε τη διαφορά (83-88, 39′). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τα ηνία ως το τέλος. παρά τις προσπάθειες της Άλμπα και έφυγαν από το Βερολίνο με σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 47-50, 68-67, 88-94.