Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο Ισραήλ η Μάλαγα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μακάμπι με 78-89, για τη 15η αγωνιστική της φετινής Euroleague. Αυτή ήταν η έβδομη νίκη σε 15 αναμετρήσεις για τους Ανδαλουσιάνους, ενώ το ρεκόρ των ηττημένων έπεσε στο 8-7.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 20 πόντους και 6 ασίστ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Τζεφ Μπρουκς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Σερμαντίνι (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και ΜακΚάλουμ (15 πόντοι, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ). Από την «ομάδα του λαού» ξεχώρισαν οι Κόουλ, Παραχούτσκι και Τζάκσον με 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς καμία να μπορέσει να ξεφύγει, με την Μακάμπι να αποκτά στη λήξη του μια διαφορά τριών πόντων χάρις σε καλάθι του Τάιους (22-19).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και με ένα σερί 10-0 έφτασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (32-19 στο 13΄). Στη συνέχεια, η Μάλαγα αντέδρασε και μείωσε στους 6 (45-39) με καλάθι του Μπρουκς, όμως η ομάδα από το Ισραήλ με δύο πόντους του Κέιν διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (47-39).

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, η ισπανική ομάδα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Μπρουκς (54-54 με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος του) και λίγο αργότερα κατάφερε στο τελευταίο του λεπτό να περάσει μπροστά με καλάθια των Σερμαντίνι και Ντίαζ (58-61).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με τη Μάλαγα να παίρνει μια διαφορά έξι πόντων με βολές του Νέντοβιτς (73-79, 3:02 για το τέλος της αναμέτρησης). Η Μακάμπι δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τους Ισπανούς να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 78-89.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 47-39, 58-61, 78-89