H Mονακό πέρασε με 86-77 απ΄την Αγία Πετρούπολη κι έθεσε σημαντική υποψηφιότητα για τα πλέι οφ της Euroleague.

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η Μονακό στην Euroleague, που ήταν και η τρίτη σερί εκτός έδρας, καθώς «άλωσε» και την Αγία Πετρούπολη, μετά το Μόναχο και τη Λυών. Στο 10-11 η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, που δείχνει ότι αποτελεί πλέον σημαντική διεκδικήτρια μίας θέσης στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Κορυφαίοι οι Ντουέιν Μπέικον (20π, 6ρ), Ντονάτας Μοτεγιούνας (16π, 8ρ) και Μάικ Τζέιμς (21π, 4ρ, 5ασ). Από την άλλη, η Ζενίτ σταμάτησε το σερί της στις τέσσερις νίκες και υποχώρησε στο 12-7, με την πρώτη της εντός έδρας ήττα έπειτα από 1,5 μήνα. Ξεχώρισαν οι Τζόρνταν Μίκι (18π, 5 μπλοκ), Ντμίτρι Κουλάγκιν (12π, 3ασ) και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (12π). Για 6:45 αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Τάισον Κάρτερ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη Ζενίτ, έχοντας 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πιο έτοιμη μπήκε στο παρκέ η Μονακό, που ξεκίνησε το παιχνίδι, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα και με τον Μοτεγιούνας να κυριαρχεί και στις δύο ρακέτες. Ο Λιθουανός σέντερ ήταν πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα του αγώνα και ο κυριότερος λόγος που οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά με 4-14, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Η Ζενίτ βελτιώθηκε στη συνέχεια αμυντικά, ενώ ο Καράσεφ με επτά διαδοχικούς πόντους ξεκίνησε την αντεπίθεση των Ρώσων. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους 11-1 και ισοφάρισαν σε 15-15. Μάλιστα έχασαν και ευκαιρία να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα, με τον Λόιντ να αστοχεί σε τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 17-18.

Προβληματική ξανά εικόνα από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στο ξεκίνημα περιόδου και η Μονακό δεν έχασε την ευκαιρία και κυριάρχησε στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Λι δημιούργησε πολλά προβλήματα στη Ζ ενίτ, τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά και ο Ισπανός τεχνικός αποφάσισε να ρίξει για πρώτη φορά στο παρκέ τον Τάισον Κάρτερ, που αποκτήθηκε από το Λαύριο. Η Μονακό κράτησε τους γηπεδούχους στον έναν πόντο για σχεδόν τέσσερα λεπτά και προηγήθηκε με 18-27 στο 14’. Ωστόσο και πάλι, αν και άργησε, η Ζενίτ βρήκε τα πατήματά της. Οι γηπεδούχοι έβαλαν εννέα συνεχόμενους πόντους και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 17’ με 30-29, όμως η Μονακό είχε τις λύσεις και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (32-36).

Το καλό φίνις στο πρώτο μέρος έδωσε και πάλι ψυχολογία στη Μονακό, η οποία διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να ανεβάζει τη διαφορά. Ο Τζέιμς είχε σιγήσει στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο από τις πρώτες κιόλας φάσεις της επανάληψης έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο. Με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό, οι Μονεγάσκοι διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους, παρά τις προσπάθειες του Κουλάγκιν να μειώσει για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπέικον, που αρχικά έστειλε τους φιλοξενούμενος στο +9 (46-55), ενώ με δικό του καλάθι διαμορφώθηκε το 50-57 της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάτι που δεν επέτρεψε στη Ζενίτ να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, έπειτα από αρκετή ώρα, οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν διψήφια διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο. Αυτό έγινε με τις βολές του Τόμας που έφερε το 54-65 στο 34′. Από κει και πέρα όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους. Οι Τζέιμς και Μπέικον ήταν «καυτοί» και έφεραν ακόμη μία νίκη για την ομάδα του Πριγκιπάτου.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86