Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης άλωσε την Πόλη επικρατώντας με 90-79 στην 8η αγωνιστική της Euroleague, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 5-3. Στο 2-6 το συγκρότημα του Εργκίν Αταμάν.

Στα πρώτα 6 λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με τις Εφές και Ζενίτ να πηγαίνουν χέρι-χέρι, αλλά τους Τούρκους να καταφέρνουν με σερί 5-0 στο 7′ να πάρουν προβάδισμα με 15-11, χάρη σε τρίποντο του Πλάις και αιφνιδιασμό του Μπομπουά, με τους Ρώσους ωστόσο να απαντάνε άμεσα με το ίδιο νόμισμα (σερί 5-0) και να παίρνουν κεφάλι με 15-16 στο 9′ , με την ομάδα του Πασκουάλ να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-22, με τη ρωσική ομάδα να έχει μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίκι (10 π.) και τους Τούρκους τον Πλάις (9 π.).

Η δεύτερη περίοδος ήταν παράσταση για έναν ρόλο για τη Ζενίτ. Η ομάδας της Αγίας Πετρούπολης βρήκε πρωταγωνιστές στο πρόσωπο των Κουζμίνσκας (12 π.) και Ζαχάροφ (6 π.), που πήραν στις πλάτες τους τους το σύνολο του Πασκουάλ και το οδήγησαν στο +14 (29-43) στο 16′, με τον Πετρούσεφ να είναι ο μόνος από πλευράς Εφές που κατάφερε να απειλήσει το καλάθι της Ζενίτ, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 7 πόντους, με την ανάπαυλα βρίσκει τους Ρώσους να έχουν διψήφια διαφορά στο σκορ (33-47) και να έχουν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους.

Το εντυπωσιακό ωστόσο στατιστικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν ό,τι οι Μίσιτς και Λάρκιν είχαν μαζί μόλις 2 (!) πόντους, έχοντας συνολικά 0/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα, με τους μοναδικούς πόντους του Σέρβου γκαρντ να έρχονται από την γραμμή των βολών!

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τη Ζενίτ να ανοίγει τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους, με την Εφές να αναζητά, χωρίς αποτέλεσμα όμως, με τον Φράνκαμπ να παίρνει με τη σειρά του την «μπαγκέτα» στην επίθεση των Ρώσων και να στέλνει την ομάδα του στο +26 (42-66) στο 25′, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τη Ζενίτ μπροστά με 51-73.

Στην τελευταία περίοδο η Εφές έκανε την απέλπιδα προσπάθεια έστω να μειώσει στο σκορ, αλλά η ομάδα του Πασκουάλ δεν έχανε τη συγκέντρωσή ό,τι κι αν συνέβαινε στο ματς, ακόμα και όταν οι Τούρκοι προσπάθησαν να τους εκνευρίσουν και να τους βγάλουν από τα… νερά τους, φτάνοντας στη νίκη με 90-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90