Η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε τεράστιο «διπλό» μέσα στην έδρα της Εφές με 79-74 και παίρνει το θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε δεύτερη ομάδα από την Τουρκία, μετά και από εκείνο με την Φενέρ την πρώτη αγωνιστική.

Οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Πλάθα να «τρέχει» ένα επιμέρους 26-15, παίρνοντας έτσι τη μεγάλη νίκη.

Σερμαντίνι, ΜακΚάλουμ και Νέντοβιτς είχαν από 13 πόντους για την Μάλαγα, ενώ από την άλλη ο Στίματς τελείωσε την αναμέτρηση με 17.

Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με την ομάδα του Χουάν Πλάθα να παίρνει το προβάδισμα και να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-25

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές ισσορόπησε την κατάσταση, μάζεψε την διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο 35-35.

Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν κοντά στο καλάθι και έκαναν προς στιγμήν την ανατροπή, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 59-53.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Η Μάλαγα πίεσε στην άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση, με το σύνολο του Πλάθα να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από την Πόλη. Τελικό σκορ 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 35-35, 59-53, 79-75