Ένδεκα δεύτερα πριν τη λήξη της αναμέτρησης ισοφάρισε η Μπαρτσελόνα κάνοντας ένα 25 – 15 στην τέταρτη περίοδο μέχρι εκείνη τη στιγμή. Όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Έτσι η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε από τη Βαρκελώνη (83-81) και «έπιασε» την Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία της Euroleague (7-14 ρεκόρ και οι δύο). Χαμένα σουτ στο φινάλε από Κλαβέρ και Μόερμαν.

Με τον Άντριου Γκάουντλοκ να κάνει τη διαφορά (20π.) και τον Αρτούρας Γκουντάιτις να ακολουθεί (16π., 9ρ.), η Αρμάνι πήρε «διπλό» στο «Παλάου Μπλαουγκράνα». Το μεγάλο δίποντο του Νταϊρίς Μπέρτανς, 5” πριν από το φινάλε «σφράγισε» το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, το σύνολο του Σιμόνε Πιανιτζιάνι «έπιασε» την Μπαρτσελόνα στη βαθμολογία, με τους Καταλανούς να συνεχίσουν να προβληματίζουν και να μην μπορούν να πλησιάσουν τις θέσεις για τα πλέι οφ. Μάλιστα, οι «μπλαουγκράνα» έχασαν δύο σουτ στο τέλος με τον Βίκτορ Κλαβέρ και τον Άντριεν Μόερμαν για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Η «Μπάρτσα» ήταν εύστοχη και είχε καλή δημιουργία στο ξεκίνημα του αγώνα (9/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή και 8 ασίστ) και πήγε στο +10 εύκολα (25-15), με τον Άντε Τόμιτς να μην έχει αντίπαλο στη ρακέτα (9π.). Όμως, η συγκεντρωμένη ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι με επιθετικό πλουραλισμό «ροκάνισε» τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο (48-42).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης τα πράγματα δεν άλλαξαν (58-52 στο 25′), με τους Πέτερι Κοπόνεν, Πάου Ρίμπας και Άντριεν Μόερμαν διψήφιους. Αλλά, η Αρμάνι είχε και πάλι λύσεις με τους Γκάουντλοκ – Γκουντάιτς και αφού ισοφάρισε, πέρασε και μπροστά με καλάθι του Νταβίντε Πάσκολο (58-60 στο 28′).

Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι κρεμόταν σε μια… λεπτή κλωστή (62-64 στο 30′ και 72-72 στο 35′). Σε εκείνο το σημείο οι «μπλαουγκράνα» δεν είχαν συγκέντρωση στην επίθεση και τα καλάθια οι Εμπαγιέ – Μίτσοφ – Γκάουντλοκ έδωσαν… αέρα 5 πόντων στους Ιταλούς (73-79 στο 37′), με τον Σίτο Αλόνσο να βάζει τον Ρίμπας αντί του Ερτέλ. Η Αρμάνι ήταν άστοχη για δύο κρίσιμα λεπτά και η «Μπάρτσα» ισοφάρισε (79-79 στο 39:14).

Στην επόμενη επίθεση ο Γκουντάιτις βρήκε σκορ για το 79-81, μετά τη δημιουργία του Τζόρνταν Θίοντορ. Στη συνέχεια, ο Θίοντορ έστειλε έξυπνα τον Τόμιτς στις βολές, αλλά ο Κροάτης δεν τον δικαίωσε (81-81 στο 39:52). Μετά το τάιμ άουτ ο Μίτσοφ, που λίγο έλειψε να κάνει λάθος στην επαναφορά, βρήκε τον Νταϊρίς Μπέρτανς, ο οποίος ευστόχησε για το 81-83, 5” πριν από το φινάλε. Στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ο Κλαβέρ και ο Μόερμαν δεν βρήκαν στόχο και το 81-83 δεν άλλαξε.