Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Euroleague και το έκανε μέσα στο «Αστρομπάλ», για να γίνει η μοναδική ισπανική ομάδα που πέρασε νικηφόρα (71-74) από την έδρα της Βιλερμπάν την φετινή σεζόν.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ κατάφερε να κερδίσει και πάλι στην Euroleague μετά τις 4 Μαρτίου και ανέβασε το ρεκόρ της στο 18-13, την ώρα που η Βιλερμπάν έπεσε στο 12-18 με την τέταρτη σερί ήττα της.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τρέι Τόμπκινς, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Νίκολας Λαπροβίτολα, ενώ 11 πέτυχε ο Αλμπέρτο Αμπάλδε, που ήταν καθοριστικός στα τελευταία λεπτά. Μεγάλη η συμβολή και του Ουσμάν Γκαρούμπα με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Κορυφαίος των ηττημένων ήταν ο Νόρις Κόουλ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, έχοντας ωστόσο 6/16 σουτ εντός παιδιάς. Από 13 πόντους για τους Γάλλους σημείωσαν οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε και Νταβίντ Λάιτι, ενώ 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ είχε ο Αντουάν Ντιό.

Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, χωρίς να καταφέρει να ξεφύγει, ωστόσο διατηρούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου ένα μικρό προβάδισμα. Με συνεχόμενους πόντους από τον Κόουλ και τον Λάιτι η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 16-12. Οι Μαδριλένοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 και πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (16-20 9’). Όμως στο τελευταίο λεπτό οι Γάλλοι έτρεξαν 7-0 και έκλεισαν τη περίοδο στο 23-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο και για τις δύο ομάδες, ωστόσο αυτή της Βιλερμπάν έκανε τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα φάουλ των «μερένχες», πήραν πόντους από τις βολές και έφθασαν στο +8 στο 17’ (33-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε εντελώς, αφού οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο μπήκαν με… φόρα και με πρωταγωνιστές του Γκαρούμπα, Κάρολ και Λαπροβίτολα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-5 και προηγήθηκαν με 47-42 στο 26’. Η καλή τους απόδοση συνεχίστηκε και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με ένα επιμέρους σκορ 10-2 υπέρ της Βιλερμπάν, κάτι που έφερε το σκορ στο 61-58 στο 34ο λεπτό. Εκεί αφυπνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι και απάντησαν με ένα 11-2, για να προηγηθούν με 69-63 στα 53’’ πριν το τέλος. Κάπως έτσι τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους Μαδριλένους και όταν η μπάλα έκαιγε ήταν αρκετό να βάλουν τις βολές για να πάρουν τη νίκη, όπως και έγινε τελικά.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-32, 51-56, 71-74