Ο Δημήτρης Ιτούδης έχει μετατρέψει τη Φενέρμπαχτσε σε… τρένο και η ομάδα του ανέβηκε στο 5-0, νικώντας εκτός έδρας της πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές (88-79).

Με… τρένο που δεν σταματά πουθενά μοιάζει η «Φενέρ». Η πιο φορμαρισμένη ομάδα στο ξεκίνημα της Euroleague «σκαρφάλωσε» στο 5-0 και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία, μετά το διπλό στον «εμφύλιο» με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές (2-3 ρεκόρ).

Οι ανώτεροι φιλοξενούμενοι έδειξαν ξανά τα… δόντια τους και έφυγαν με την νίκη από το “Sinan Erdem”, έχοντας το δίδυμο Σκότι Ουίλμπεκιν (25π. με 6/9 2π., 4/7 3π.) – Μάρκο Γκούντουριτς (19π. με 5/6 3π.) σε μεγάλα κέφια. Παράλληλα, διψήφιοι ήταν και οι Κάρσεν Έντουαρντς (10π.), Τζόναθαν Μότλεϊ (11π., 4ρ.) με τον Νικ Καλάθη να μετράει 4 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ είχε συμμετοχή σε δύο κομβικά καλάθια στο τελευταίο δίλεπτο.Το τουρκικό ντέρμπι ήταν ακόμα μια απόδειξη του step up της φετινής Φενέρμπαχτσε, η οποία σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά (14/26 3π., 53,8%).

Στην αντίπερα όχθη, ο Εργκίν Αταμάν για άλλο ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να «καμουφλάρει» την απουσία του Σέιν Λάρκιν, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να δείχνουν ξανά πως χρειάζονται χρόνο για να «δέσουν», μετά τις σπουδαίες καλοκαιρινές προσθήκες. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς (19π. με 5/13 σουτ και 7/8 βολές), με τον Ουίλ Κλάιμπερν να έχει ένα άστοχο παιχνίδι (8π. με 4/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα). Άρεσε ο Αμάθ Εμπαγιέ (14π. χωρίς να χάσει σουτ και 6 ριμπάουντ).

Επιθετικό… κρεσέντο στο ξεκίνημα του ντέρμπι

Το τουρκικό ντέρμπι έμοιαζε με… μονάκι στο ξεκίνημα (16-12 στο 6′) με τον Ελάιζα Μπράιαντ (7π.) να σκοράρει και τον Σκότι Ουίλμπεκιν να απαντάει (8π.). Συνολικά, βέβαια, η 1η περίοδος ήταν ένα… επιθετικό κρεσέντο για τις δύο τουρκικές ομάδες (27-26 στο 10′), με τους πρωταθλητές Ευρώπης να βρίσκουν νέο πόλο στο πρόσωπο του Βασίλιε Μίσιτς (8π.) και τους φιλοξενούμενους να μετρούν 5/9 τρίποντα (11π. με 3/4 3π. ο Ουίλμπεκιν).

Ο «καυτός» Γκούντουριτς άλλαξε τις ισορροπίες

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν διαφορετικός (31-31 στο 15′) μέχρι να έρθει το… ξέσπασμα του Μάρκο Γκούντουριτς. Με 4/5 τρίποντα του «καυτού» Σέρβου η «Φενέρ» πήρε το προβάδισμα (36-42 στο 17′), με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να περνάει ένα διάστημα… αφλογιστίας πίσω από τα 6,75μ. (1/6 3π.). Το δίδυμο Γκούντουριτς – Ουίλμπεκιν είχε συνολικά 30π. στο ημίχρονο και πρωτοπόροι του ταμπλό πήγαν στα αποδυτήρια με +5 (44-49 στο 20′), εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως η επίθεσή τους δούλευε υποδειγματικά.

Αποφασισμένη η ομάδα του Ιτούδη παρά το «ξέσπασμα» του Μίσιτς

Οι πρωταθλητές Ευρώπης… άργησαν να μπουν στην επανάληψη και οι φιλοξενούμενοι πήγαν για πρώτη φορά στο +10 φέρνοντας «σύννεφα» πάνω από το “Sinan Erdem” (48-58 στο 24′). Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν τον τραυματία Λάρκιν για να «ξεκολλήσουν» στο σκοράρισμα και παρά την μεγάλη προσπάθεια του Μίσιτς μια νέα «βόμβα» του Γκούντουριτς διαμόρφωσε το 52-64 στο 27′. Ο «Βάσα» είχε 17π. και 5ασ. στο 30′, αλλά το σύνολο του Ιτούδη διατηρούσε το προβάδισμα «κλείνοντας» την 3η περίοδο (62-71), βρίσκοντας λύσεις -και- από τον διψήφιο Κάρσεν Έντουαρντς.

Δεν βρήκε τα μεγάλα σουτ η Εφές, «μίλησε» στα κρίσιμα ο Καλάθης

Ο κόουτς Ιτούδης γνωρίζοντας πως έχει τον έλεγχο του αγώνα έδωσε ακόμα μεγαλύτερη βάση στην άμυνα της ομάδας του, η οποία παρέμεινε σε θέση οδηγού (67-77 στο 35′), σε ένα βράδυ που η Εφές έψαχνε τα μεγάλα σουτ και της έλειπε η δημιουργία (15 ασίστ/ 10 λάθη). Πλησιάζοντας στην τελική ευθεία το τέμπο ήταν διαφορετικό (69-79 στο 37′) και ένα μικρό 5-0 δια χειρός Μπράιαν – Μίσιτς «ροκάνισε» την απόσταση για το σύνολο του Αταμάν (74-79). Ωστόσο, την 4η ασίστ του Νικ Καλάθη ακολούθησε το δίποντο του πολύτιμου Τζόναθαν Μότλεϊ (74-81 στο 38′) και εν συνεχεία ένα χαμένο τρίποντο του Μπράιαντ. Τελικά, το σουτ πίσω από τα 6,75μ. που έψαχναν οι πρωταθλητές Ευρώπης ήρθε από τον «μυαλωμένο» Αμάθ Εμπαγιέ (77-81 στο), αλλά ο Έλληνας πλέι μέικερ της Φενέρμπαχτσε «απάντησε» άμεσα για το +6 με 59” στο ρολόι (77-83). Στην τελική ευθεία τίποτα δεν άλλαξε δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να «σφραγίζουν» την επικράτησή τους με το 4ο τρίποντο του Ουίλμπεκιν (77-86) και να κάνουν το 5Χ5 με σκορ 79-88.

Τα Δεκάλεπτα: 27-26, 44-49, 62-71, 79-88.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.