Ο Αταμάν πήρε κάτι από όλους τους παίκτες του και έτσι η Αναντολού Εφές επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 84-76, κάνοντας αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος.

Στο 10-9 ανέβηκε η Εφές, που στα τελευταία επτά παιχνίδια της στην Euroleague είχε μόλις δύο νίκες. Οι Τούρκοι για 20′ έμοιαζαν να είναι σε… άλλο γήπεδο, όμως βελτιώθηκαν στην επανάληψη, βρήκαν τα σουτ τριών πόντων, έπαιξαν καλύτερη άμυνα και επιβλήθηκαν των Γερμανών. Αυτή ήταν η 5η σερί ήττα της Άλμπα, που έχει πια 7-12 ρεκόρ.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα με πέντε παίκτες, που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτή η επιθετική «πολυφωνία» ήταν που έκανε τη διαφορά, καθώς στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι φαινόταν πως είχαν μείνει από δυνάμεις. Ο Βασίλιε Μίσιτς (15π., 8ασ.) και ο Σέιν Λάρκιν (15π., 6ασ.) ήταν οι MVP της Εφές, με τον Αντριέν Μόερμαν να έχει 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Με 11π. τελείωσε τον αγώνα ο Ροντρίγκ Μπομπουά και με 10π. ο Τζέιμς Άντερσον, ενώ ο Μπράιαντ Ντάνστον «άγγιξε» το double – double (9π., 9ρ.). Πρώτος σκόρερ για το γερμανικό κλαμπ ήταν ο Τζέισον Γκρέιντζερ (17π.).

Η τουρκική ομάδα δεν είχε ρυθμό στο ξεκίνημα (1/7 σουτ και 3-8 στο 5′), όμως βρήκε την αποτελεσματικότητά της στο τέλος του δεκαλέπτου (18-18 στο 10′). Ωστόσο, το σύνολο του Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες έκανε το παιχνίδι του και έπαιρνε σημαντικές διαφορές (29-37 στο 16′) με εύκολο σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Σε εκείνο το σημείο ο Τζέισον Γκρέιντζερ με μια… vintage εμφάνιση είχε 14π. με 6/8 εντός πεδιάς. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων ήρθε λίγο αργότερα (29-39 στο 18′ δια χειρός Σιμόνε Φοντέκιο) και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-44. Στο 20′ το δίδυμο Σέιν Λάρκιν – Βασίλιε Μίσιτς μετρούσε 5 λάθη.

Ένα μικρό «ξέσπασμα» των Αντριέν Μόερμαν – Μπράιαντ Ντάνστον ήταν αρκετό για να φέρει… τούμπα την κατάσταση μέσα σε 5′ στην επανάληψη. Για την ακρίβεια, η Εφές πέρασε μπροστά στο 25′ με επιμέρους σκορ 15-5 (51-49). Ο Βασίλιε Μίσιτς μέχρι τότε μετρούσε 0/4 3π., όμως έβαλε τα δύο επόμενα που δοκίμασε και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άρχισε να «ρολάρει» και να επιβάλει την κυριαρχία της (59-53 στο 29′ και 62-53 στο 30′). Το σκορ της 3ης περιόδου ήταν 26-9 και το φαβορί της αναμέτρησης άλλαξε πλήρως την εικόνα του ματς.

Ο Σέρβος γκαρντ των Τούρκων οργάνωνε την ομάδα του και μοίραζε την μία ασίστ μετά την άλλη, ενώ και η άμυνα της Εφές λειτουργούσε περίφημα. Έτσι, το σκηνικό δεν άλλαξε (74-59 στο 34′), παρά το γεγονός πως ο Λάρκιν ήταν στον πάγκο για «ανάσες». Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι ανώτεροι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, για να φτάσουν στην επικράτηση (84-76).

Τα Δεκάλεπτα: 18-18, 36-44, 62-53, 84-76