Η Αναντολού Εφές έσπασε το “ρόδι” και πανηγύρισε τη πρώτη νίκη στη Euroleague, καθώς επικράτησε της αξιόμαχης Ούνικς Καζάν με 71-68.

Μονόδρομος ήταν η νίκη για την Εφές στο παιχνίδι αυτό και τελικά χαμογέλασε, αν και χρειάστηκε να… ιδρώσει αρκετά. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης έπρεπε να φθάσει στην 5η αγωνιστική για να ανοίξει λογαριασμό στην Euroleague για φέτος. Το έκανε με μία τέταρτη περίοδο που αντιστοιχούσε σε πρωταθλήτρια Ευρώπης και χωρίς τον Βασίλιε Μίσιτς στη σύνθεσή της, αλλά με πρωταθλητή του ΝΒΑ στη σύνθεσή της. Ο Ελάιζα Μπράιαντ έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Εφές, έχοντας 14 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 31 λεπτά. Πολύ καλή παρουσία και από τους Ροντρίγκ Μπομπουά (14π), Τιμπόρ Πλάις (12π, 6ρ) και Αντριέν Μοερμάν (10π, 9ρ).

Από την άλλη πλευρά, η Ούνικς αν και πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις, δεν απέφυγε την ήττα. Δεύτερη συνεχόμενη στη διοργάνωση για την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, η οποία πλέον βρίσκεται στο 1-4. Άσχημο ντεμπούτο για τον άλλοτε ΝΒΑer, Όου Τζέι Μέιο, ο οποίος έπαιξε μόλις 10 λεπτά και έμεινε στο μηδέν με 0/3 σουτ. Ξεχώρισαν οι Αϊζάια Κάνααν (16π), Λορένζο Μπράουν (16π, 5ρ, 4ας) και Μάριο Χεζόνια (13π, 7ρ, 5ας).

Πολύ καλό το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν σκορ και θέαμα από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα. Έπειτα από δύο λεπτά η Εφές είχε το προβάδισμα με 6-4 και η απάντηση της Ούνικς ήταν ένα σερί 5-0. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 6-9 στο 3ο λεπτό και διατηρούσαν σταθερά μία βραχεία κεφαλή για όλο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα της πρώτης περιόδου. Μάλιστα ο Τζον Μπράουν τους έφερε δύο φορές μέχρι και το +6 (14-20, 16-22), πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 18-22 δια χειρός Σίνγκλετον.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με επτά αναπάντητους πόντους της Εφές, που έφεραν τη σφραγίδα των Λάρκιν και Ντάνστον. Έτσι οι Τούρκοι έπειτα από αρκετή ώρα προσπέρασαν με 25-22 στο 14’, ωστόσο αυτό δεν κράτησε για πολύ. Η ρωσική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 13-2 και βρέθηκε στο +8 (27-35), 2:26 πριν το ημίχρονο. Πρωταγωνιστής ο Χεζόνια με 8 πόντους στο διάστημα αυτό. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τα περιθώρια να αντιδράσουν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και μόνο που κατάφεραν ήταν με καλάθι του Πλάις να μειώσουν σε 32-37.

Παρόμοια ήταν και η εξέλιξη στην αρχή του δευτέρου μέρους. Η Εφές άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 6-0 στα πρώτα τρία λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 38-37. Οι άμυνες ήταν αυτές που κυριαρχούσαν και καμία ομάδα δεν μπορούσε να βρει εύκολους πόντους και να ξεφύγει. Το έκανε η Ούνικς προς το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα δίποντο του Χεζόνια και δύο τρίποντα του Κάνααν έφεραν το 44-51 στο 29’, με τον Γκαζί να σκοράρει για τρεις στη λήξη της περιόδου και να κάνει το 47-51.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με καλάθι του Κάνααν, που έκανε το 47-53. Στη συνέχεια όμως η Εφές ξύπνησε και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 56-53 στο 34′. Έκτοτε οι γηπεδούχοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού το προβάδισμα. Καθοριστικός ο Μοερμάν, καθώς στις πρώτες τρεις περιόδους δεν είχε πόντο και στην τελευταία πέτυχε 10. Ο Γάλλος ήταν αυτός που πέτυχε τρίποντο και έδωσε στους Τούρκους το +7 (67-60), δύο λεπτά πριν το τέλος, σημείο που ενδεχομένως να έκρινε το αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 47-51, 71-68