Η Μπάγερν μπορεί να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι και ακόμα και αν κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στην παράταση, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και επικράτησε της Άλμπα με 101-95.

Ο γερμανικός «εμφύλιος» ήταν γεμάτος εκπλήξεις και ανατροπές. Η Άλμπα ξεκίνησε πολύ δυναμικά και στο μεγαλύτερο μέρος είχε ένα καλό προβάδισμα, όμως η Μπάγερν δεν τα παράτησε και με τον Μπόλντγουιν κατάφερε να οδηγήσει την αναμέτρηση στην παράταση. Εκεί είχε την ψυχολογία με το μέρος της και εκμεταλλεύτηκε τα «παιδικά» λάθη των αντιπάλων της φτάνοντας στη νίκη με 101-95.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ρέινολντς που μάλιστα έκανε νέο ρεκόρ καριέρας με 24 πόντους, όμως και οι Λούσιτς και Ζίπσερ με 20 πόντους ο καθένας έκαναν εκπληκτική δουλειά. Η συνεισφορά του Μπόλντγουιν πέρα από τους 21 πόντους και τις 7 ασίστ ήταν το «χρυσό» τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Από πλευράς Άλμπα ο Φοντέκιο με 21 πόντους και ο Λάμερς με 20 ξεχώρισαν.

«Μουδιασμένα» ξεκίνησε η Μπάγερν στο παιχνίδι και μάλιστα χρειάστηκε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά για να βρει σκορ, τη στιγμή που η Άλμπα με πρωταγωνιστή τον Λο έβρισκε πολύ εύκολα το δρόμο για το καλάθι (2-13). Οι γηπεδούχοι από τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και μετά άρχισαν αν ανεβάζουν στροφές, όμως η Άλμπα με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και συγκέντρωση στο αμυντικό της πλάνο διατήρησε το προβάδισμα της (10-26).

Με τους Ζίπσερ, Μπάλντγουιν και Λούσιτς η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε (23-43), όμως οι Φοντέτσιο, Λαμέρς και Έρικσον κρατούσαν την Άλμπα σε θέση οδηγού. Ο Ρέινολντς παρά τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας της Μπάγερν στα σουτ εντός πεδιάς, έδωσε τις δικές του μάχες και κατάφερε να μειώσει στους 10 φτάνοντας παράλληλα τους 12 πόντους μέχρι την ανάπαυλα (33-43).

Με ένα επιμέρους σκορ 17-10 και μπροστάρη τον εκπληκτικό Ρέινολντς αλλά και τον Μπόλντγουιν, η Μπάγερν μπόρεσε και πλησίασε σε απόσταση τριών πόντων μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου (50-53). Η Άλμπα αντέδρασε και βρήκε κάποιους πόντους, όμως ο Λούσιτς είχε απαντήσεις και μείωσε και πάλι στο τρίποντο. Ο Λάμερς ήταν αυτός που με τέσσερις δικούς του πόντους κράτησε την Άλμπα σε θέση οδηγού (58-66).

Η Άλμπα μπήκε γεμάτη ενέργεια στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί 5-0 έκανε και πάλι το προβάδισμα της διψήφιο (58-71). Η Άλμπα είχε «σύμμαχο» τη γραμμή των 6.75 ευστοχώντας μάλιστα 5 συνεχόμενες φορές, όμως η Μπάγερν με τους Ζίπσερ, Μπόλντγουιν και Ρέινολντς να κάνουν εξαιρετική δουλειά πλησίασε και πάλι στους τρεις (81-84). Ένα καλάθι του Λάμερς 22΄΄ πριν το τέλος έδωσε «ανάσα» πέντε πόντων στην Άλμπα, όμως ο Λούσιτς μείωσε από τα 6.75 (84-86). Ο Έρικσον ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές που κέρδισε, ενώ στη συνέχεια ο Μπόλντγουιν με ένα τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο η Μπάγερν είχε ξεκάθαρα καλή ψυχολογία και έκανε με άνεση το παιχνίδι της, ενώ η Άλμπα φαινόταν να έχει χάσει μέρος της ενέργειας της. Όμως ενώ το σκορ ήταν στο 94-90, ο Ολίντε ευστόχησε από τα 6.75 και ο Θίμαν κέρδισε φάουλ κάνοντας το 94-95 σε μια μόλις φάση. Ο Λούσιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους, η Άλμπα στη συνέχεια έκανε ένα μοιραίο λάθος και έχασε την ευκαιρία να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πολλές λύσεις και έτσι έστελναν τη Μπάγερν στις βολές με τους γηπεδούχους ωστόσο να μην αστοχούν και να παίρνουν τελικά το «θρίλερ» με 101-95.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-43, 58-66, 87-87, 101-95 (παρ.)