Η Φενέρμπαχτσε μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ απ΄την Ζαλγκίρις για 37 λεπτά στην αναμέτρηση, αλλά με έναν εκπληκτικό Μάρκο Γκούντουριτς να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του στο φινάλε, έφτασε στη νίκη-ανατροπή με 73-67!

Ρεσιτάλ αστοχίας στο πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τα λάθη να κυριαρχούν, αφού συνολικά Φενέρμπαχτσε και Ζαλγκίρις υπέπεσαν σε 11, με τους Λιθουανούς να είναι καλύτεροι στα σημεία και να έχουν προβάδισμα 6 πόντων στο τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν τραγικοί εντός πεδιάς με 3/17 σουτ, πετυχαίνοντας μόλις 7 πόντους, με την ομάδα του Ζντοβτς να βρίσκει σκορ από τον Ουλάνοβας, πρώην παίκτη της Φενέρ, και προηγείται στο 4′ με 0-9, για να μειώσουν οι Τούρκοι σε 7-13 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Ζαλγκίρις έφτασε και πάλι στο +8 (7-15) στο 12′, με τις κακές επιλογές και από τις δύο ομάδες να συνεχίζονται και οι πόντοι να είναι αποκλειστικά από προσωπικές ενέργειες – πολλές φορές και με αρκετή δόση τύχης – των παικτών. Η Φενέρ μείωσε σε 10-15 στο 14′, όμως ένα σερί 6-0 των Λιθουανών διαμόρφωσαν το 10-21 στο 16′, στο μεγαλύτερο ως τότε προβάδισμα της Ζαλγκίρις. Η άνοδος όμως στην απόδοση του Ντουβερίογλου, που είχε φτάσει τους 7 πόντους, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν σε 20-25 στο 17′. Οι Λιθουανοί απάντησαν άμεσα με ένα επιμέρους 5-0 για το 20-20 στο 19′, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 24-30.

H έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου θύμισε σε πολλά την αντίστοιχη του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Ζαλγκίρις να κάνει πάρτι στην άμυνα της Φενέρμαχτσε, να «τρέχει» ένα επιμέρους 2-13 και να φτάνει στις παρυφές των 20 πόντων (26-43) στο 14′. Οι Τούρκοι «αφυπνίστηκαν» μετά τα συνεχόμενα «χτυπήματα» των Λιθουανών και με δικό τους σερί 8-0 μείωσαν σε 34-45 στο 26′. Η Ζαλγκίρις ξέφυγε και πάλι με +10 (38-48) στο 28′, με τη Φενέρμπαχτσε να «ροκανίζει» και πάλι τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 44-51.

Το παιχνίδι στη τελευταία περίοδο έγινε και πάλι ντέρμπι, με τη Ζαλγκίρις να καταφέρνει να αποσπαστεί στο 33′ με 8 πόντους (49-57), αλλά τους Τούρκους στη συνέχεια να «τρέχουν» ένα επιμέρους 13-5 και να να ισοφαρίζουν σε 62-62 στο 36′, με το ματς να ξεκινάει και πάλι από την αρχή. Στο 37′ ο Πολονάρα με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Ιταλό και τον Γκούντουριτς να είναι οι πρωταγωνιστές στην ανατροπή των γηπεδούχων. Ο κομβικός Χαζέρ με τρίποντο διαμόρφωσε το 66-64 στο 38′, με τον Ουλάνοβας να απαντάει στο 1:01 και να γράφει το 66-67, αλλά τον Γκούντουριτς να μην έχει πει την τελευταία του λέξη και με εύστοχη προσπάθεια έξω από 6,75μ. να δίνει και πάλι προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε με 69-67 45″ πριν τη λήξη. Ο Καλνιέτις αστόχησε, ο Μπούκερ στα 25″ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 71-67, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67