Ό,τι ήθελε έκανε η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Μακάμπι, πετυχαίνοντας την εντός έδρας νίκη απέναντι στους Ισραηλινούς με 89-67, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της φετινής Euroleague. Με αυτόν τον τρόπο, η ισπανική ομάδα έφτασε τις τέσσερις νίκες σε εννέα αναμετρήσεις, ενώ το ρεκόρ της «ομάδας του λαού» έπεσε στο 5-4.

Εξαιρετική εμφάνιση από πλευράς Καταλανών έκαναν οι Πέτερι Κόπονεν και Ρακίμ Σάντερς με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μακάμπι διασώθηκαν οι Ντιάντρε Κέιν με 13 πόντους και ο Ζόνα Μπόλντεν με 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Κέβιν Σεραφέν και Ρακίμ Σάντερς πήραν κεφάλι στο σκορ με 22-11.

Η ανωτερότητα των «μπλαουγκράνα» παρέμεινε και στη δεύτερη περίοδο, με το σκορ του ημιχρόνου να φτάνει το 44-24.

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, οι Σάντερς και Κόπονεν συνέχισαν να «πυροβολούν», οδηγώντας τους Καταλανούς στο 66-44 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Το «πάρτυ» συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με την «Μπάρτσα» να φτάνει στην τελική επικράτηση με 89-67.

Τα δεκάλεπτα:22-11, 44-24, 66-44, 89-67