Στο “Παλαού Μπλαουγκράνα”, η Μπαρτσελόνα χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε 74-58 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Euroleague.

Για τους Καταλανούς αυτή ήταν η τρίτη τους νίκη στη διοργάνωση. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Άντε Τόμιτς, ο οποίος πέτυχε ρεκόρ διπόντων στη διοργάνωση. Επίσης, πολύ καλό παιχνίδι από τους Κάιλ Κούριτς και Βίκτορ Κλαβέρ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, έλεγξαν το ρυθμό και προηγήθηκαν με σκορ 18-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Μακάμπι, δεν το έβαλε κάτω, “πάτησε πόδι” και στη δεύτερη περίοδο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Έτσι, οι παίκτες στο τέλος του ημιχρόνου έφυγαν από το παρκέ 34-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος. Έτρεξε ένα 25-7, το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα να εκτινάξει τη διαφορά στο +19 (59-40, 30′). Τα υπόλοιπα λεπτά είχαν τυπικό χαρακτήρα. Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς απλά συντήρησε το σκορ και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα και το 3-2 της regular season. Οι Ισραηλινοί πάλι έπεσαν στο 1-4.

Δεκάλεπτα: 18-12, 34-33, 59-40, 74-58