Ένας αγνώριστος Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Βιλερμπάν με 82-63 και απογοήτευσε τους φιλάθλους του, όχι με το αποτέλεσμα, αλλά περισσότερο με την εικόνα του. Αν δεν βελτιώσουν οι ερυθρόλευκοι τις εμφανίσεις τους, τότε θα περάσουν πολύ άσχημα φέτος στην Ευroleague.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα των Πειραιωτών. με τον Βασίλη Σπανούλη να τα κάνει όλα, ενώ και ο Γιώργος Πρίντεζης έδωσε λύσεις από το ποστ. Βέβαια η άμυνα υπολειτουργούσε και οι Τζάκσον και Πέιν, έκαναν ζημιά στους ερυθρόλευκους. Επίσης και ο Τζεκιρί με τις διεισδύσεις του, δημιύργησε προβήματα, όμως όσο η επίθεση λειτουργούσε ο Ολυμπιακός έμενε μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, δυστυχώς όλα άλλαξαν. Κακές επιλογές, οι Πάντερ, Πολ και Κουζμίνσκας έκαναν airball και ο Μπλατ τραβούσε τα μαλλιά του. Από την άλλη μεριά οι Γάλλοι έτρεχαν όποτε έβρισκαν ευκαιρία και χτύπαγαν όλα τα miss match. Ο Ολυμπιακός τι έκανε ακριβώς; Κοιτούσε τους αντιπάλους του, χωρ΄ς να τους εμποδίζει και στην επίθεση μηδέν κίνηση, μηδέν φαντασία και το 40-33, ήταν απόυτα δίκαιο για τους Γάλλους.

Τα ίδια και χειρότερα συνέβησαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα 2/13 τρίποντα ήταν ενδεικτικά για την περιφέρεια των Πειραιωτών, ενώ τα πολλά επιθετικά ριμπαουντ, πήγαν στράφι. Ο Μιλουτίνοφ ήταν κάκιστος στις βολές (4/10), ενώ ο Κουζμίνσκας αλλού πάταγε κι αλλού βρισκόταν. Ο Τζόρνταν Τέιλορ έκανε μεγάλη ζημιά, είτε πασάροντας, είτε σκοράροντας και το 62-57 εφτά λεπτά πριν τη λήξη, δεν άφηνε πολλά περιθώρια αισιοδοξίας.

Η κατάσταση ηταν δραματική στη γραμμή του ερυθρόλευκου μπακόρτ. Ο Μπάλντουιν εκτός τόπου και χρόνου, ο Τσέρι τα ίδια και ο Σπανούλης τι να πρωτοσυμμαζέψει. Ο Πρίντεζης προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του κοντά στο σκορ, όμως μόνος δεν μπορούσε να κάνει και πολλά. Οι Τέιλορ, Ντιό και Καουντί έκαναν εξαιρετική δουλειά, οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν τίποτα για να τους σταματήσουν και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 19 πόντους και το 82-63 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63