Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας φαίνεται πως σιγά σιγά βρισκει και πάλι το ρυθμό της. Χωρίς να παίξει σπουδαίο μπάσκετ, επικράτησε της Χίμκι με σκορ 69-78 και παρέμει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Μάικ Τζέιμς (21π.), Κάιλ Χάινς (13π.), Γιοχάνες Βόιτμαν (15π.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (11π.), ενώ για τους γηπεδούχους ο μέτριος Σβεντ σημείωσε 27 πόντους.

Αρκετά καλό ήταν το πρώτο ημίχρονο από πλευράς ανταγωνιστικότητας. Η ΤΣΣΚΑ φαινόταν πιο ομάδα από τη Χίμκι, με τον Τζέιμς να πετυχαίνει πόντους, όμως να μοιράζει έξοχα τη μπάλα στους συμπαίκτες του. Ο Βόιτμαν ήταν εξαιρετικός, αν και αμυντικά δεν μπόρεσε ν’ακολουθήσει τους πολύ αθλητικούς Γκιλ και Γερέμπκο. Βέβαια η “αρκούδα” προς τα τέλη του ημιχρόνου, έβγαλε πολλή ενέργεια και το 32-40, μάλλον ήταν πολύ κολακευτικό για τους γηπεδούχους.

Ο Ρίμας Κουρτινάιτις δεν μπορούσε να πιστέψει αυτά που έβλεπε από τους παίκτες του στην τρίτη περίοδο. Εύκολα λάθη, σκοτωμένα σουτ κι ένας Σβεντ να μην ξέρει τι να κάνει τη μπάλα. Η άμυνα του Σαντ Ρος πάνω του ήταν συγκλονιστική με τον Κουβανό φόργουορντ να κάνει όλες τις μικρές δουλειές, που χρειάζεται κάθε μεγάλη ομάδα. Η ΤΣΣΚΑ δεν έπαιξε κάτι σπουδαίο, όμως στα μετόπισθεν δάγκωνε και οι έξι πόντοι παθητικό ήταν ενδεικτικοί της προσπάθειάς της. Η Χιμκι δεν είχε plan b, όταν ο Σβεντ μπλοκάρεται κι έτσι απέδειξε για πολλοστή φορά, πως μπορεί να διαθέτει ισχυρό ρόστερ, όμως χωρίς ικανό τιμονιέρη, δεν θα πάει μακριά.

Νομίζω πως καταλάβετε πως η ΤΣΣΚΑ κέρδισε πολύ εύκολα την αντίπαλό της με σκορ 69-78 και διατηρήθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας της Euroleague, ύστερα από 22 αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 32-40, 38-59, 69-78