Ματσάρα στο Mediolanum Forum, με την Αρμάνι να στέλνει την αναμέτρηση με την Άλμπα στην παράταση, όμως οι Γερμανοί με έναν σπουδαίο Ταμίρ Μπλατ έφτασαν στη νίκη (80-74), κάνοντας το 2Χ2.

Η Άλμπα από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να αιφνιδιάσει πλήρως την Αρμάνι. Η άμυνα των παικτών του Γκονζάλες ήταν αποτελεσματική, με τους Κουμάντζι και Ολίντε να δίνουν λύσεις. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Γερμανούς στο +14 (12-26).

Η Αρμάνι προσπάθησε να συνέλθει και χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Σιλντς και τον Μπάρον. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ρυθμό και στις δύο πλευρές, όμως η Άλμπα κράτησε το προβάδισμα για το 30-38 του πρώτου μέρους.

Η εικόνα της ομάδας από το Βερολίνο ήταν πολύ καλή και στην τρίτη περίοδο. Παρά τις προσπάθειες του Μπάρον και του Ντέιβις, οι γηπεδούχοι δεν πλησίασαν περισσότερο. Προσίντα και Σμιθ βγήκαν μπροστά, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 51-60. Η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια επίπεδα με τον Ζούσμαν (51-62, 32′). Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Κέβιν Πάνγκος.

Ο Καναδός με προσωπικές ενέργειες έβαλε και πάλι την Αρμάνι στη διεκδίκηση της νίκης (62-66, 35′). Το νέο τρίποντο του Σιλντς έφερε την Αρμάνι σε απόσταση… αναπνοής (65-66, 36).Ο Τίμαν όμως κράτησε τον έλεγχο για την Άλμπα (65-68, 38′). Ο Ολίντε έστειλε την Άλμπα στο +5 (65-70), αλλά ο Πάνγκος μείωσε και πάλι (68-70, 1’13” για το τέλος).

Ο Χάινς με βολές ισοφάρισε σε κρίσιμο σημείο (70-70, 32” για το τέλος). Ο Τίμαν είχε ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Άλμπα, όμως αστόχησε, με τον Μέλι να βρίσκει σίδερο στο τελευταίο σουτ του αγώνα και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και στην παράταση (72-72, 41′). To ντέρμπι συνεχιζόταν με τις δύο ομάδες ισόπαλες. Ένα μεγάλο σουτ του Ταμί Μπλατ όμως έφερε την Άλμπα σε θέση ισχύος (74-77, 1’19” για το τέλος). Ο Σιλντς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως αστόχησε, με την Άλμπα να κρατάει το προβάδισμα και να φτάνει σε μεγάλη νίκη, κάνοντας το 2Χ2 στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70 (κδ), 74-80 (α’παρ).