Η Άλμπα πάλεψε όσο μπορούσε στο Μιλάνο, όμως η άμυνα της Αρμάνι έκανε την διαφορά στο φινάλε, για να επικρατήσει με 84-76.

Μπορεί να ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον κορωνοϊό, μπορεί να έχει σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών, ωστόσο η Αρμάνι έχει επανέλθει δριμύτερη και με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ανέβηκε στο 12-6. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα οι Λουίτζι Ντατόμε (15π), Κάιλ Χάινς (12π, 4ρ), Νικολό Μέλι (10π, 9ρ) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (9π, 5ρ, 9ασ). Από την άλλη, η Άλμπα δεν φάνηκε τόσο επηρεασμένη από την πρόσφατη καραντίνα και παρά το γεγονός ότι είχε να δώσει παιχνίδι 16 μέρες έδειξε καλό πρόσωπο, όμως στο τέλος έμεινε από δυνάμεις. Από το σύνολο του Ισραέλ Γκονζάλες ξεχώρισαν οι Μάοντο Λο (13π, 4ασ), Ταμίρ Μπλατ (9π, 3ρ, 4ασ) και Λουκ Σίκμα (9π, 4ρ, 6ασ).

Καλύτερα ξεκίνησε η αναμέτρηση για την Αρμάνι, η οποία πήρε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να διατηρεί σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Κάποια μακρινά σουτ των Λο, Μπλατ και Σίκμα βοήθησαν την Άλμπα να έχει επαφή με το σκορ. Μάλιστα μετά το τρίποντο του Γκραντ και 18-15 στο 8’, οι Γερμανοί έτρεξαν σερί 8-0 και μπόρεσαν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα (18-23), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα μπροστά στο σκορ με 22-24.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με τρίποντα των Ντάνιελς και Ροντρίγκεθ, που έβαλαν και πάλι μπροστά την Αρμάνι με 28-24. Ωστόσο, η Άλμπα απάντησε με τον ίδιο τρόπο και η ευστοχία της από μακριά με τους Λο και Μπλατ, την έφερε στο 28-32 στο 15’. Το σκηνικό με τα σερί των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στο υπόλοιπο κομμάτι του δευτέρου δεκαλέπτου. Η επίθεση των γηπεδούχων λειτούργησε άψογα με τους Ροντρίγκεθ-Ντατόμε-Μέλι στο παρκέ και οι δέκα συνεχόμενοι πόντοι που έβαλαν, έφεραν την Αρμάνι στο 38-32. Όμως την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος την είπε η Άλμπα, που έβαλε οκτώ αναπάντητους πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με το 38-40.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Αρμάνι ανέβασε την πίεση στην άμυνά της, όμως η Άλμπα συνέχισε να σουτάρει καλά έξω από τα 6,75μ, κάτι που την διατηρούσε μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου. Αντίθετα, η Αρμάνι πήγαινε περισσότερο κοντά στο καλάθι και ήταν αποτελεσματική, ωστόσο τα μακρινά σουτ των Ζούσμαν και Μπλατ έκαναν τη διαφορά. Όλα άλλαξαν όταν πέρασαν στο παρκέ πάλι οι Ροντρίγκεθ και Ρίτσι, με την Αρμάνι να παίρνει ξανά τον έλεγχο και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο 60-59.

Οι Ιταλοί απέκτησαν ψυχολογία και το μομέντουμ αυτό τους έφερε αγκαλιά με τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι σταμάτησαν να σουτάρουν με καλά ποσοστά από την περιφέρεια, η άμυνα της Αρμάνι έκλεισε κι έτσι η Άλμπα δεν μπορούσε να βρει εύκολα σκορ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα. Το επιμέρους 16-6 στα πρώτα έξι λεπτά της τέταρτης περιόδου έδωσε στην Αρμάνι διψήφιο προβάδισμα με 76-65 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76