Η Αρμάνι Μιλάνο δεν δυσκολεύτηκε αυτή τη φορά και έκανε το 2-0 στη σειρά κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με σχετική άνεση, επικρατώντας με 80-69.

Στο Game 1 οι Ιταλοί βρέθηκαν πίσω με διψήφιες διαφορές και χρειάστηκαν το buzzer beater του Ζακ ΛεΝτέι, για να «γράψουν» το 1-0. Δύο μέρες αργότερα, η ποιοτική ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ήταν 100% αλλαγμένη και πολύ πιο συγκεντρωμένη. Το 20-0 σερί που «έτρεξαν» οι γηπεδούχοι στην πρώτη περίοδο (20-5 στο 8′), έθεσε τον… τόνο για τη συνέχεια της αναμέτρησης και το κλαμπ από το Μιλάνο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα. Πλέον, η Αρμάνι ζητάει μόλις μία νίκη για να προκριθεί στο Final Four, έχοντας κάνει το 4/4 απέναντι στους Βαυαρούς την τρέχουσα σεζόν (2-0 στη regular season και 2-0 στα πλέι οφ), ενώ οι Γερμανοί ψάχνουν ένα… θαύμα. Να σημειώσουμε πως το Game 2 «στιγματίστηκε» ξανά από μεγάλη ένταση και πολλά νεύρα των φιλοξενούμενων προς τους διαιτητές (Πουκλ, Λάτισεβς, Μογκούλκοτς), που έφεραν και την αποβολή του Αντρέα Τρινκιέρι στην 3η περίοδο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέβιν Πάντερ (20 πόντοι με 3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 8/8 βολές) και τον ακολούθησαν οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ (13π. και 4ασ.), Σέιβον Σιλντς (12π.) και Ζακ ΛεΝτέι (10π. και 7ρ.). Στους φιλοξενούμενους δεν έφτανε ο Ουέιντ Μπόλντγουιν, που «γέμισε» τη στατιστική του με 23 πόντους (3/8 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 8/9 βολές), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλά ούτε και το δίδυμο Τζέιμς Γκιστ – Βλάντιμιρ Λούσιτς (11π. και 7ρ. έκαστος). Ο Τζέιλεν Ρέινολντς σημείωσε 11 πόντους, αλλά ήταν φανερά… εκτός κλίματος αγώνα (4/12 δίποντα, 3 λάθη και 5 φάουλ).

Ο Κέβιν Πάντερ μπήκε «ζεστός» και έκανε καλό στην ομάδα του με διαδοχικές προσωπικές φάσεις (8-5 με 8π. του Αμερικανού). Αντιθέτως, η επιθετική λειτουργία των Βαυαρών ήταν προβληματική. Το δίδυμο των γκαρντ του Ετόρε Μεσίνα (Πάντερ – Ντιλέινι) και η «ατσάλινη» ιταλική άμυνα (2/10 εντός πεδιάς, 4λ. και 6′ χωρίς καλάθι για την Μπάγερν) έδωσαν το σύνθημα για το εντυπωσιακό «ξέσπασμα» των γηπεδούχων και το τρομερό σερί έφτασε το 20-0 (20-5 στο 8′). Το σύνολο από το Μόναχο τα έβρισκε… σκούρα στο “Mediolanum Forum”, είχε χάσει πλήρως τον προσανατολισμό του πάνω στο παρκέ, δεν μπορούσε να παίξει άμυνα με τίποτα και στο δεκάλεπτο ήταν στο -14 (26-12). Μάλιστα, ο πρώτος σκόρερ του Game 1, ο Ντι Τζέι Σίλεϊ (23π.), είχε… απενεργοποιηθεί από νωρίς με 3φ. σε 5′.

Ο Σέιβον Σιλντς πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα (8π.), η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε να τα έχει… χαμένα και η Αρμάνι «ξέφυγε» για τα καλά στο +22 (40-18 στο 16′ με τρίποντο του Ζακ ΛεΝτέι). Ο Ουέιντ Μπόλντγουιν με 10 πόντους προσπάθησε να «μαζέψει» την κατάσταση, αλλά η ομάδα από το Μιλάνο κυριαρχούσε πλήρως στο πρώτο μέρος (47-29 με τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ). Οι γηπεδούχοι σούταραν με 50% στα δίποντα (11/22) και στα τρίποντα (4/8), ήταν άριστοι στις βολές (13/13), έπαιζαν σκληρή άμυνα και το πρώτο ημίχρονο τους ανήκε πλήρως.

Στην ανάπαυλα η Ιταλίδα ρεπόρτερ τόνισε στον κόουτς Τρινκιέρι πως μένουν 20′ και τον ρώτησε στο flash interview τι θέλει να αλλάξει η ομάδα του, με τον 53χρονο κόουτς να απαντάει ειρωνικά και να δείχνει τον εκνευρισμό του, λέγοντας: «Αλήθεια; Έχουμε άλλα 20 λεπτά;». Αυτή η νευρικότητα των Βαυαρών ήταν φανερή και στο παρκέ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με την Αρμάνι να διατηρεί το προβάδισμά της (55-37 στο 25′ με τον Πάντερ να φτάνει τους 20π.). Όμως, γρήγορα το σκηνικό άλλαξε. Ο έμπειρος Γκιστ και ο ασταμάτητος Μπόλντγουιν επιχείρησαν ξανά να «ροκανίσουν» την απόσταση και αυτή τη φορά τα κατάφεραν. Έτσι, από το -22 του 16ου λεπτού η γερμανική ομάδα έφτασε μέχρι το -6 στο 28′ (55-49 με γκολ – φάουλ του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού). Ωστόσο, ο εκνευρισμός του Τρινκιέρι, που αναφέραμε παραπάνω, φάνηκε και πάλι στο 29′. Ο Ιταλός κόουτς… βγήκε από τα ρούχα του και οι διαιτητές του έδειξαν τον δρόμο για τα αποδυτήρια με 2η τεχνική ποινή. Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πήρε μπρος και η Αρμάνι «έκλεισε» την περίοδο στο +12 (65-53).

Ο «Τσάτσο»… μίλησε και στο 32′ και η 3η «βόμβα» του έφερε εκ νέου την ομάδα του Μεσίνα στο +17, βάζοντας τους Γερμανούς και πάλι στα σχοινιά (72-55 στο 32′). Ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού (Μπόλντγουιν) διατήρησε τα υψηλά στάνταρντς της απόδοσής του, αλλά η πρωτάρα Μπάγερν δεν μπορούσε να κοιτάξει ξανά στα μάτια την γεμάτη εμπειρία και ποιότητα Αρμάνι (76-60 στο 34′ και 77-66 στο 37′). Οι Ιταλοί συνέχισαν να είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης, βρήκαν το τρίποντο – μαχαιριά από τον ΛεΝτέι στο 39′ και έφτασαν απόλυτα δίκαια στο 2-0 στη σειρά (80-69 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69.