Η εντυπωσιακή Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε και της Μπαρτσελόνα με 75-70 στο ντέρμπι κορυφής και έμεινε μόνη στην πρωτιά, μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Τρελαίνει κόσμο φέτος η Αρμάνι Μιλάνο που δείχνει να είναι με διαφορά η πιο σταθερή ομάδα μέχρι στιγμής στην Euroleague και γι’ αυτό βρίσκεται μόνη στην κορυφή της κατάταξης με 7-1. Κορυφαίοι οι Λουίτζι Ντατόμε (17 πόντοι), Ντέβον Χολ (16 πόντοι) και Σέιβον Σιλντς (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Σπουδαία εμφάνιση από τον Ντίνο Μήτογλου με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Στον αντίποδα, η Μπαρτσελόνα έπεσε για την πρώτη φορά από την κορυφή, αφού για δεύτερη σερί αγωνιστική ηττήθηκε και πλέον το ρεκόρ της βρίσκεται στο 6-2. Σαφώς καλύτερη εικόνα για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σε σχέση με το Τελ Αβίβ, ωστόσο το αποτέλεσμα ήταν ξανά το ίδιο. Ξεχώρισαν οι Μπράντον Ντέιβις (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Νίκολα Μίροτιτς (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Νικ Καλάθης (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Εξαιρετικό το ξεκίνημα του παιχνιδιού για την Αρμάνι και στις δύο άκρες του παρκέ, με τον Σιλντς να είναι αυτός που έδινε τον ρυθμό επιθετικά. Ο Δανός με προσωπικές ενέργειες έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (12-5) έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Η Μπαρτσελόνα άρχισε να σκοράρει με συνέπεια και κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Καλάθη και Σανλί, που μείωσαν τη διαφορά. Ένα 5-0 σερί των Ιταλών έκανε το 22-13 στο 7’, με την αρκετά εντυπωσιακή σε σκορ και θέαμα πρώτη περίοδο να κλείνει στο 28-21.

Διαφορετικό το σκηνικό του δευτέρου δεκαλέπτου, αφού οι άμυνες άρχισαν να γίνονται το σήμα κατατεθέν του αγώνα και τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα και καλάθια των Γιοκουμπάιτις και Οριόλα βρέθηκαν στο -3 (32-29). Ωστόσο οι Χολ και Χάινς έδωσαν δύο φορές διψήφιο προβάδισμα στην Αρμάνι λίγο πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 42-34 με δίποντο του Μίροτιτς.

Η διακοπή δεν χάλασε τον ρυθμό των Ιταλών, οι οποίοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια για να αυξήσουν τη διαφορά και να κλειδώσουν τη νίκη. Μετά το 45-39 στο 22′ η Αρμάνι κατάφερε να διατηρεί διψήφιο προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, χάρη στο 7-0 σερί, που μετέτρεψε το 47-41 σε 54-41. Ο Ντατόμε ήταν η απάντηση στους Καλάθη και Ντέιβις και ο Μήτογλου σκόραρε για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 61-49.

Όλα άλλαξαν με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, αφού η Μπαρτσελόνα έδειξε ένα εξαιρετικό πρόσωπο και στις δύο άκρες του παρκέ, κάτι που την έβαλε ξανά στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 14 συνεχόμενους πόντους στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου και πέρασαν μπροστά με 61-63. Όμως η Αρμάνι με τους Ντατόμε και Σιλντς έτρεξε επιμέρους 10-2 και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη με 71-65 στο 39′.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 42-34, 61-49, 75-70