Η Βιλερμπάν έφτασε πολύ κοντά σε ένα τεράστιο διπλό στο Μιλάνο, όμως η Αρμάνι κατάφερε να επικρατήσει στο θρίλερ με 73-72, χάρις σε τρίποντο του Ντέβον Χολ στα 27″.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 14 πόντους στο ημίχρονο, η Αρμάνι επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, αφού πήρε σπουδαία νίκη στο Μιλάνο κόντρα στη Βιλερμπάν (73-72) και έκανε το 5/5 στη φετινή Ευρωλίγκα!

Σιλντς (15π.), Μέλι (14π.) και Ντιλέινι (12π.) ηγήθηκαν επιθετικά για τους Ιταλούς, ενώ από την πλευρά των Γάλλων (3-2), ξεχώρισε ο διαστημικός Οκόμπο με 25 πόντους.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και χάρη στον Τζόουνς, έφτασαν γρήγορα στο +6 (6-12). Μάλιστα, η ομάδα του Κώστα Αντετοκούνμπο διατήρησε τον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο +7 (10-17), όμως οι γηπεδούχοι με τους Ντατόμε και Χάινς, μάζεψαν το σκορ (14-17) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα τρίποντα των Γκιστ, Χάουαρντ και Τζόουνς φάνηκαν αρκετά για τη Βιλερμπάν να κρατήσει στο ίδιο επίπεδο το ματς (19-28), με τον Οσετόφσκι να κάνει διψήφια τη διαφορά (23-34). Ο Έλληνας ψηλός πέτυχε το πρώτο του καλάθι, ενώ οι Γάλλοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +14 (26-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί πάτησαν γκάζι και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Μέσα σε λίγα λεπτά και με μπροστάρη τον Μέλι έφτασαν στο -4 (40-44), ο Χάινς με τις βολές του ισοφάρισε (46-46), ενώ ο Μέλι έκανε το 51-51.

Ο Ρίτσι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (54-51), όμως το σύνολο του Πάρκερ το γύρισε και πάλι με τον μαγικό Οκόμπο (54-58). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν μια μικρή διαφορά από εκεί και πέρα, όμως ο Σιλντς ισοφάρισε σε 69-69. Ο Χολ έδωσε προβάδισμα στους Ιταλούς (73-72), ο Λάιτι αστόχησε σε τρίποντο στη λήξη και η ομάδα του Μεσίνα έκανε το 5/5.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-40, 51-51, 73-72