Η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε στις νίκες και έφτασε στην έκτη συνεχόμενη, καθώς επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 82-76. Πρώτος σκόρερ και καθοριστικός ο Πάντερ.

Η Αρμάνι εδραιώνεται στην τρίτη θέση (16-7 το ρεκόρ της πλέον) και κλείνει τη διαβολοβδομάδα, με 2/2 εντός έδρας νίκες. Μετά τον Ολυμπιακό, σειρά είχε η Ζενίτ απόψε, με την ομάδα του Ετόρε Μεσίνα, να είναι καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και με καθοριστικούς πόντους του Πάντερ στο τέλος, να φτάνει στην έκτη συνεχόμενη νίκη της. Αντιθετα, η Ζενίτ, πήγε στο 13-9, όντας στην πέμπτη θέση και μετά την ήττα στις λεπτομέρειες στην έδρα της Μπαρτσελόνα την Τρίτη, χάνει με ανάλογο τρόπο και στο Μιλάνο.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερη διάθεση και έδειξαν πιο διαβασμένοι από την Αρμάνι και με Φριτζόν-Τόμας, προηγήθηκαν με 16-24 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η εικόνα ήταν ανάλογη και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ρίβερς να αναλαμβάνει με 3/4 τρίποντα και 11 πόντους, με την Αρμάνι να προσπαθεί να μείνει κοντά με τον Σιλντς, για το 35-44 του ημιχρόνου.

Η Αρμάνι προσπάθησε στην τρίτη περίοδο, να ανεβάσει λίγο την ένταση της, να βγάλει περισσότερη διάθεση στην άμυνα, με τη Ζενίτ πάντως να έχει τις περισσότερες φορές τις απαντήσεις. Με Ροντρίγκεθ και ΛεΝτέι, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-59. Με υπομονή, η ομάδα του Μεσίνα, έφτιαχνε μομέντουμ και με τρίποντο του Μίτσοφ, πέρασε μπροστά με 64-63 στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

Όλα έδειχναν ότι θα πάμε με κλειστό σκορ ως το τέλος, ο Χάινς έφτασε στους 12, ο Χόλινς είχε ένα μεγάλο τρίποντο, αλλά ο Πάντερ ανέλαβε για να στείλει την ομάδα του στο 75-71, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Πάντερ ήταν ασταμάτητος και ο Ντιλέινι, με τρίποντο, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 80-73, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Ο Χόλινς έβαλε ένα γρήγορο τρίποντο (80-76), αλλά ο Ροντρίγκεθ, ήταν ψύχραιμος στις βολές για 82-76, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 16-24, 35-44, 56-59, 82-76

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.