Με τον Ελάιζα Μπράιαντ να ευστοχεί σε τρία τρίποντα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Μακάμπι κατάφερε να πάρει το ντέρμπι με τον Ερυθρό Αστέρα, επικρατώντας με 81-76.

Με αυτή τη νίκη οι Ισραηλινοί σταμάτησαν το αρνητικό σερί τριών αγώνων που «έτρεχαν» και ανέβηκαν στο 4-8, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχουν και οι Σέρβοι, οι οποίοι ηττήθηκαν για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους. Πολύ καλή παρουσία και από τον Οθέλο Χάντερ. Ο Αμερικανός σέντερ είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. 18 πόντους σημείωσε ο Ελάιζα Μπράιαντ.

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Τζόρνταν Λόιντ. Ο πρώην παίκτης των Τορόντο Ράπτορς με 24 πόντους και 5 ασίστ επανήλθε στις εξαιρετικές εμφανίσεις. Τον ακολούθησαν οι Ντέγιαν Νταβίντοβατς με 14 πόντους και ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ με 13.

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν μπροστά στο σκορ με επτά πόντους στο 6ο λεπτό (9-16). Όμως η Μακάμπι με ένα σερί 14-2 και επτά πόντους από τον Οθέλο Χάντερ έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 23-20.

Οι Ισραηλινοί έφθασαν μέχρι και το +8 στο 16’ (31-23), όμως οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας σχεδόν μόνο με βολές κατάφεραν να μαζέψουν στους τρεις πόντους την διαφορά στο ημίχρονο.

Ο Ουίλμπεκιν πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ το σερί της Μακάμπι στα πρώτα τέσσερα λεπτά έφθασε το 11-1 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 13 πόντους (52-39). Όμως ο Ερυθρός Αστέρας είχε απάντηση και πλησίασε στον πόντο με την λήξη της τρίτης περιόδου, έχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-4.

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μία μάχη πόντο-πόντο. Δύο τρίποντα του Ελάιζα Μπράιαντ έκαναν το 75-70 στο 37ο λεπτό και εκεί έγειρε οριστικά η πλάστιγγα υπέρ της Μακάμπι. Ο Αμερικανός πέτυχε ακόμη ένα στα 27’’, έκανε το 78-71 και κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 41-38, 56-55, 81-76