Σε μια ακόμα… «διαβολοβδομάδα» ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ (στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι) την Γαλλική Βιλερμπάν, στοχεύοντας το 2/2 μετά τη νίκη επί της Βίρτους την Τετάρτη (23/11). Το τριφύλλι κατάφερε να πάρει χωρίς δυσκολίες το ροζ φύλλο του αγώνα, παίζοντας δυνατά σε άμυνα και αρκετά καλά σε επίθεση (77-58).

Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση τα πρώτα 3-4 λεπτά, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του, έφτασε να προηγείται ακόμα και με 29 πόντους στην τρίτη περίοδο, χαλάρωσε κάπως (και δικαιολογημένα) στο φινάλε, ωστόσο δεν κινδύνεψε και… δίπλωσε τις νίκες του σε αυτή τη διαβολοβδομάδα (77-58).

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς με… αρχή την άμυνα, έφτασαν σε μια εύκολη νίκη, ανεβαίνοντας, πλέον, στο 4-6 στη φετινή Euroleague.

Μαγικός με 25 πόντους ο Μπέικον, γεμάτη στατιστική από τον Πονίτκα με 10 πόντους (7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλέψίματα), θετικός για μια ακόμη φορά ο Ουίλιαμς με 8, ενώ ουσιαστικός ήταν και ο Παπαγιάννης με 9 πόντους.

Μοναδικό… ψεγάδι ήταν οι 15 δεύτερες ευκαιρίες που έδωσε στην Γαλλική ομάδα, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς:

Μουδιασμένα ξεκίνησαν αμφότερες οι ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει καλάθι στα πρώτα δύο σουτ (Παπαγιάννης-Ουίλιαμς). Το ρόδι έσπασε ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ανοίγοντας το σκορ (2-0). Ο χαμηλός ρυθμός συνεχίστηκε στο πρώτο μισό της περιόδου, με τον Παναθηναϊκό στο 9-6. Το τριφύλλι είχε όρεξη στην άμυνα, είδε τον Ουόλτερς να «φτιάχνει» αρκετά πράγματα επιθετικά και στο 8΄ είχε προβάδισμα 7 πόντων (13-6). Το πρώτο κομμάτι του αγώνα έκλεισε στο 15-11 υπέρ των πράσινων που είδαν τον Μπέικον να βάζει 6. Για τη Βιλερμπάν 4 μετρούσε ο Τάιους. Δυνατός στην άμυνα, αλλά όχι ιδανικός στην επίθεση ο «εξάστερος».

Η Γαλλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Παπαγιάννη και την παρουσία του Φαλ, μαζεύοντας την διαφορά στον πόντο (17-16) στο 12΄. Οι παίκτες του Ράντονιτς αντέδρασαν κι εκτόξευσαν ξανά την διαφορά στους 7 (23-16) με πρωταγωνιστές τους Λι, Μποχωρίδη και Μπέικον. Στο 15΄ο Παναθηναϊκός ήταν σταθερά προηγούμενος (27-19), με τον ρυθμό, ωστόσο, να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. 4:19 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, οι πράσινοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-18) με καλάθι του Παπαγιάννη. Στο 18΄οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +15 (35-20), βρίσκοντας καλάθι και φάουλ του Πονίτκα και τρίποντο του Ουίλιαμς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-24, με τον Μπέικον να έχει 10, τον Γκουντάιτις 6 και τον Πονίτκα 4, αλλά και 4 ριμπάουντ και 5 (!) ασίστ. Για την ομάδα του Πάρκερ, που είχε πολλά θέματα σε άμυνα και επίθεση, ο Άλεξ Τάιους είχε φτάσει τους 6.

Με το… καλημέρα σας στο δεύτερο ημίχρονο, οι πράσινοι, με «μπροστάρη» τον Μπέικον (που είχε φτάσει τους 17), προηγήθηκαν με +23 (49-26). Μάλιστα, με νέο δικό του τρίποντο έστειλε την διαφορά στους 26 (52-26). Το 54-31 του 25΄αποδείκνυε πως ο Παναθηναϊκός είχε βάλει το… νερό στ΄αυλάκι. Χωρίς να ανεβάσει μεγάλους και έντονους ρυθμούς, το τριφύλλι ήταν σταθερά άνω των 20 πόντων, με τη Βιλερμπάν να τα βρίσκει… σκούρα κόντρα στην πράσινη άμυνα. Η διαφορά άγγιξε τους 30 (64-35) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +29 (66-37) για τους γηπεδούχους, που είχαν τον Μπέικον με 22, τον Ουίλιαμς με 8, ενώ από 7 είχαν οι Λι, Παπαγιάννης και Πονίτκα.

Η Βιλερμπάν μπήκε με γρήγορο 4-0, μειώνοντας σε 66-41, κάτι που ανάγκασε τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Οι πράσινοι έδωσαν την… μπαγκέτα στον Μπέικον, που πήρε κάποιες τραβηγμένες προσπάθειες. Ωστόσο, δεν το πλήρωσε και με εύστοχο τρίποντο του Ουόλτερς, ο πίνακας έγραφε 72-46 στο 35΄. Όπως αντιλαμβάνεστε, το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί και οι πράσινοι κατέβασαν κάπως στροφές, με την Γαλλική ομάδα να μειώνει σε 72-50, κάτι που εκνεύρισε τον Μαυροβούνιο τεχνικό του τριφυλλιού. Η ομάδα από το Αστρομπάλ κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 20, ωστόσο με ένα τρίποντο του Πονίτκα, η διαφορά στρογγυλοποιήθηκε εκ νέου στους 20 (75-55) κι αυτό που απέμενε ήταν δύο λεπτά. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε καθολικά υπέρ των πράσινων, με τον πίνακα να γράφει το τελικό 77-58.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 39-24, 66-37, 77-58.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.