Η Μπαρτσελόνα έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας στο Κάουνας, κερδίζοντας την πολύ σκληρή Ζάλγκιρις με σκορ 86-93. Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Κόρει Χίνγκινς και Νίκολα Μίροτιτς με 25 και 24 πόντους αντίστοιχα. Για τη γηπεδούχο ομάδα, οι Λεντέι (16π.), και Γκριγκόνις (14π.), έκανε ότι μπορούσαν, όμως η ποιότητα των “μπλαουγκράνα” ήταν too much για τους Λιθουανούς.

Οι Ισπανοί ως είθισται έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση, με πρωτεργάτη τον Μίροτιτς. Ο φόργουορντ των μπλαουγκράνα έκανε ότι ήθελε και με δέκα γρήγορους πόντους, ανάγκασε τον Γιασικεβίτσιους να καλέσει τάμ-άουτ. Ο Λαντέιλ πήγε γρήγορα στον πάγκο, ο Λεντέι με πείσμα και ο Λεκαβίτσιους μ’έξυπνες επιλογές, έκαναν το 20-23, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο showtime θα λέγαμε κι αυτό νομίζουμε ήταν με το μέρος της πιο λαμπερής Μπαρτσελόνα. Η Ζάλγκιρις έχανε με μεγάλη άνεση τα ριμπάουντ, ο Μίροτιτς πετύχαινε συνέχεια εύκολα καλάθια, όμως οι συμπαίκτες του στην περιφέεια, δεν μπόρεσαν να το κεφαιοποιήσουν, όσο έπρεπε. Οι γηπεδούχοι με τους Γουόλκαπ και Μιλάκνις, μείωσαν σε 40-47, κάτι που τους άφησε μ’ένα μικρό χαμόγελο στα χείλη.

Η Ζάλγκιρις έδωσε μεγάλη μάχη στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως κακά τα ψέματα η Μπαρτσελόνα δεν είναιγια τα δόντια της. Ειδικότερα από την ώρα, που ο Χίγκινς βρήκε χέρι τους, όλα είχαν πλαει το δρόμο τους. Σίγουρα οι Μιλάκνις και Γκριγκόνις έκαναν εξαιρετική δουλειά, όμως το 61-66, ύστερα από 30 λεπτά ήταν πολύ κολακευτικό για τους γηπεδούχους.

Μάλιστα ο Αμερικανός φόργουορντ συνέχισε να πληγώνει τον Σάρας και τους παίκτες του, με το 67-77 να βάζει πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Φυσικά η Ζάλγκιρις με τους Γουόλκαπ και Λεντέι, έφεραν το ματς στο μείον (77-820, όμως η ψυχραιμία του Μίροτιτς στις βολές κι τα ριμπάουντ του Τόμιτς, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ισπανών με σκορ 86-93.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-47, 61-66, 86-93