Η Χίμκι απέδειξε πως ήταν ένα… πυροτέχνημα η νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης και άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Άλμπα, με τους Βερολινέζους να επικρατούν με 100-81.

Έχοντας βάλει τέλος σε ένα σερί 17 συνεχόμενων ηττών στην τρέχουσα Euroleague η Χίμκι υποδέχτηκε την Άλμπα Βερολίνου και για ένα ημίχρονο συνέχισε από εκεί που σταμάτησε απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι παίκτες του Μάλτσεφ κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 47-41 στο τέλος του πρώτου 20λεπτου, δείχνοντας ικανοί να κλείσουν την διαβολοβδομάδα με νίκη, παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, εντός και εκτός παρκέ. Η ομάδα του Αϊτο Ρενέσες, όμως, δεν την… πάτησε όπως οι Μαδριλένοι.

Στην επανάληψη η ομάδα τυο Βερολίνου πάτησε γκάζι και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια. Και σταδιακά, μέσω της άμυνας κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό, φτάνοντας στη νίκη στο φινάλε του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό πως η Άλμπα μέτρησε 48,6% στα τρίποντα (17/35), με τον Μάρκους Έρικσον να δίνει τον ρυθμό. Κι αυτό γιατί με 36 πόντους και 10/13 σουτ έκανε τη διαφορά και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Εκτός των περιφερειακών σουτ ο Έρικσον μέτρησε 1/3 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του.

Δεν ήταν μόνο, όμως, καθώς οι Λούκε Σίκμα (18π, 8ρ) και Σιμόνε Φοντέκιο (18π, 4ρ) συμπλήρωσαν τον Σουηδό σουτέρ που έκανε μεγάλο παιχνίδι.

Από πλευράς Χίμκι η μεγάλη εμφάνιση του Τζόρνταν Μίκι με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει τις ισορροπίες. Ο Αλεξέι Σβεντ είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 12 ασίατ και 3 κλεψίματα, όμως τα… έσπασε στα σουτ, μετρώντας 5/22 σουτ (2/10 δίποντα, 3/12 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-41, 67-68, 81-100.