Από τις 17 Νοεμβρίου είχε να κερδίσει η Χίμκι στην Euroleague και με μπροστάρηδες τους Σβεντ, ΜακΚόλουμ και Μίκι (63π. αθροιστικά) επικράτησε με 78-77 της Ρεάλ για την 27η αγωνιστική.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Χίμκι σταμάτησε στις 17 ήττες, το αρνητικό σερί που έτρεχε και ανέβηκε στο 3-23, ωστόσο παραμένει ουραγός της κατάταξης. Από την άλλη η Ρεάλ έπεσε στο 16-11, έχοντας τρεις ήττες στα τέσσερα πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Αλεξέι Σβεντ (22π., 8ασ.), Έρικ ΜακΚόλουμ (22π., 7ασ.) και Τζόρνταν Μίκι (19π., 6ρ.). Οι τρεις τους πέτυχαν τους 63 από τους 78 πόντους της ομάδας τους.

Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Τζέισι Κάρολ (15π.), Νικολάς Λαπροβίτολα (12π.), Έντι Ταβάρες (14π., 11ρ.), Γκάμπριελ Ντεκ (15π., 7ρ.) και Φαμπιέν Κοζέρ (11π., 8ασ.).

Νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, καθώς το σκορ ήταν σε πολύ χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά (2-2 στο 3’, 6-7 στο 5’). Η Ρεάλ κατάφερε να ξεφύγει προσωρινά με πέντε πόντους (11-16 στο 8’), αλλά η Χίμκι αντέδρασε και μείωσε στον πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστές του Σβεντ και Μίκι.

Οι δυο τους συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, βρήκαν άξιο συμπαραστάτη στο πρόσωπο του ΜακΚόλουμ (όλοι τους διψήφιοι σε πόντους από τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου) και έτσι η δεύτερη περίοδος κύλησε ιδανικά για τους Ρώσους. Οι παίκτες του Αντρέι Μάλτσεφ ανέκτησαν το προβάδισμα στο 13ο λεπτό και δεν το έχασαν ξανά ποτέ μέχρι το ημίχρονο, φθάνοντας ακόμη και σε διψήφιες τιμές (40-30 στο 18’).

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό άλλαξε, αφού η Ρεάλ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και τα κατάφερε. Αρχικά βρήκε συνεχόμενους πόντους από τον Λαπροβίτολα και μείωσε στους τρεις στο 25’ (51-48). Στην συνέχεια έπιασε δουλειά ο Κάρολ, ο οποίος με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στους Μαδριλένους, μετατρέποντας το 57-53 σε 60-62. Έτσι έδωσε προβάδισμα στη Ρεάλ για πρώτη φορά μετά τις αρχές της δεύτερης περιόδου, πριν ισοφαρίσει ο Σβεντ σε 62-62, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Ντεκ ήταν απόλυτος πρωταγωνιστής για την Ρεάλ, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας του. Ο Σβεντ όμως ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι, καθώς με δικό του καλάθι, ύστερα από υπέροχη ασίστ του Μίκι, διαμόρφωσε το τελικό 78-77 στα 17’’.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 45-38, 62-62, 78-77

Προηγούμενο άρθροΖενίτ-Άλμπα 87-71: Ρωσική δύναμη διέλυσε τους Βερολινέζους
Επόμενο άρθροΠαναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα: Βραβεύτηκε ο Καλάθης στην επιστροφή του!