Με πολυφωνία στην επίθεσή της και έξι παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 98-89 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την οποία ο Λορένζο Μπράουν έβαλε 36 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν έπιασε στην 13η θέση της Euroleague τις Παρτιζάν και Βίρτους με ρεκόρ 4-7, ενώ η Μακάμπι υποχώρησε στο 5-6 μαζί με Παναθηναϊκό, Βαλένθια και Ερυθρό Αστέρα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κάσιους Ουίνστον με 23 πόντους, ακολούθησε ο Ελάις Χάρις με 14 πόντους και στη συνέχεια οι Ισάακ Μπόνγκα (12π.), Αντρέας Ομπστ (10π.), Κόρει Ουόλντεν (10π.), Νικ Ουέιλερ-Μπαμπ (10π.). Για τη Μακάμπι πέραν του Λορένζο Μπράουν, ο οποίος είχε 36 πόντους (τους 25 στο δεύτερο ημίχρονο), 7 ασίστ, αλλά και 8 λάθη σε 33’29”, άλλους 21 πόντους σημείωσε ο Τζέιλεν Άνταμς, με τους δυο τους να βάζουν σχεδόν τα 2/3 των πόντων της ομάδας τους.

Έως το +10 η Μπάγερν

Με τους Άνταμς και Κόλσον να μοιράζονται στη… μέση τους πρώτους 14 πόντους της Μακάμπι (12-14) και τους Μπράουν, Νίμπο να παίρνουν σκυτάλη στο σκοράρισμα το σκορ έγινε 21-24. Ωστόσο, η Μπάγερν, που είχε πολυφωνία στην επίθεση, έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-24 χάρη στους Ουίνστον και Μπαμπ.

Χέρι-χέρι συνέχισαν οι δύο ομάδες μέχρι που οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7-0 με τον Ουόλντεν για το 36-29, ενώ ο Ουίνστον έγραψε για πρώτη φορά το +10 (48-38) λίγο πριν το 50-44 του ημιχρόνου, με τους Άνταμς και Μπράουν να μειώνουν.

Ουίνστον και Χάρις «καθάρισαν»

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι απέκτησε ξανά διψήφια διαφορά (59-49), αλλά μόνο για λίγο καθώς η Μακάμπι επέστρεψε κάνοντας το 64-61 με τρίποντο του Άνταμς, ενώ ο ίδιος με βολές έγραψε το 73-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι συντηρούσαν το προβάδισμα ανάμεσα στους 5-8 πόντους και τον Μπράουν από την άλλη πλευρά να παίζει… μόνος του, φτάνοντας τους 34 πόντους για το 85-81 στο 36′. Ένα μεγάλο καλάθι του Χάρις διαμόρφωσε το 92-86, ο Μπράουν αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ο Ουίνστον με 2/2 βολές διαμόρφωσε το καθοριστικό 94-86 στα 55” πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89