Η πρωταθλήτρια Λιθουανίας υποδέχτηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 3η αγωνιστική της Euroleague, με τους Ισπανούς να κερδίζουν άνετα με 66-87 τελικό σκορ.

Για τους γηπεδούχους ο Κέβιν Πάνγκος έκανε τη διαφορά πετυχαίνοντας 20 πόντους και μοιράζοντας 5 ασίστ. Το “παιδί θαύμα” του μπάσκετ Λούκα Ντόντσιτς έκανε όμως πάλι τα… δικά του και “έκλεψε” την παράσταση, πετυχαίνοντας 28 πόντους, κάνοντας νέο προσωπικό ρεκόρ!

Η Ρεάλ κυριάρχησε από την αρχή του πρώτου δεκαλέπτου βγαίνοντας μπροστά στο σκορ έως το +8 (2-10) μέχρι να αντιδράσει η Ζαλγκίρις. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς μέχρι να τελειώσει η πρώτη περίοδος, αν και ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε τρίποντο που μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (16-18).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στη Ρεάλ με τους Ουλάνοβας Εντγκάρας και Αντάνας Καβαλιάουσκας να έχουν εξαιρετική απόδοση και να ισοαφαρίζουν το ματς (28-28). Βέβαια οι Γκουστάβο Αγιόν και Φερνάντεζ Ρούντι «απάντησαν» για τους Ισπανούς, κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι, με τη να πηγαίνει εκ νέου στο +10. Έτσι με επιμέρους σκορ 15-22 η Ρεάλ πάει στ’ αποδυτήρια με σκορ 31-40.

Η συνέχεια του δεύτερου μισού ήταν κακή για τους γηπεδούχους που έμοιαζαν να έχουν καταβληθεί από την κούραση και να μην μπορούν να προσεγγίσουν τη μείωση της διαφοράς. Η Ρέαλ είχε πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας κι έτσι άνοιξε κι άλλο την «ψαλίδα» στο +13 (50-63). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η τελευταία περίοδος με την Ζαλγκίρις να μένει στάσιμη στο σκορ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν πολύ καλά οι Ισπανοί που πήραν την νίκη με 66-87.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87