Η Μακάμπι τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Βιλερμπάν (42-41), όμως στην επανάληψη πάτησε το… γκάζι, άφησε πίσω της τη γαλλική ομάδα και έφτασε στη νίκη με 88-69 και στο 2/2 στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής Euroleague.

Τα επιθετικά ριμπάουντ έφεραν τη Βιλερμπάν στο +6

Το παιχνίδι ήταν «κλειστό» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει να βρουν ρυθμό και στις δύο άκρες του παρκέ και το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια κάτοχο. Στο 4′ η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 4-6, κάνοντας θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας ήδη 5 έναντι κανενός της Μακάμι. Παρά την αστοχία τους (1/7 τρίποντα) οι φιλοξενούμενοι στο 6′ διαμόρφωσαν το 9-14 στο 7′, με τον Φαλ να φτάνει στους 4 πόντους. Στο 8′ ο Λορένζο Μπράουν, που ήταν μία ομάδα μόνος του σε 9 πόντους, μείωσε σε 11-14, με τον Μάρτιν να κάνει στο 9′ το 13-14, αλλά τον Λάιτι με τρίποντο να απαντά για το 15-19 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 15-21.

Λορένζο Μπράουν και Μπόλνγτουιν απάντησαν στο κρεσέντο του Ντε Κολό

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Ντε Κολό με το 3ο τρίποντο (3/10) της Βιλερμπάν έστειλε τη διαφορά στο +9 (15-24), με τον Γάλλο γκαρντ με δεύτερο συνεχόμενο σουτ έξω από τα 6,75μ. να δίνει για πρώτη φορά στους φιλοξενούμενους διψήφια διαφορά (17-27). Ο Ντε Κολό είχε πάρει…. φωτιά, το έβλεπε σαν… βαρέλι, έφτασε τους 11 πόντους και με νέο τρίποντο έστειλε τους Γάλλους στο +11 (19-30) στο 13′, με τον Λάιτι να διαμορφώνει το 19-32. Η Μακάμπι αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Μπόλντγουιν και με σερί 7-0 μείωσε σε 28-34 στο 16΄. Στο 17′ ο Αμίνε με τρίποντο διαμόρφωσε το 32-41. Ο Μπόλντγουν είχε κέφια όμως, το πήρε προσωπικά και η Μακάμπι στο 19′ επέστρεψε και πάλι για τα καλά στο ματς, μειώνοντας σε 38-41. Στο 20′ ο Λορένζο Μπράουν φτάνοντας τους 11 πόντους έκανε το 40-41, με το Νίμπο να ολοκληρώνει το comeback της Μακάμπι, που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 42-41.

Ισραηλινή αντεπίθεση και +16

Οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκαν σαν σε συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Κάτας να βλέπει τον Ομπασοχάν να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 42-44, αλλά να απαντά με νέο σερί, αυτή τη φορά 7-0 και στο 24′ να διαμορφώνει το 49-44, με τον Λορένζο Μπράουν να φτάνει τους 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι με τον Ομπασοχάν απάντησαν με δικό τους 4-0 για το 49-48, όμως η συνέχεια άνηκε στον Κόλσον, που βγήκε μπροστά στην επίθεση της Μακάμπι και με 11 πόντους την έστειλε στο +8 (58-50) στο 26′. Στο 27′ ο Λορένζο Μπράουν (17 π.) με καλάθι και φάουλ έστειλε για πρώτη φορά τους Ισραηλινούς σε διψήφια διαφορά (61-50). Στο 29′ ο Νίμπο έγραψε το 63-50, με τον Μπόλγτγουιν να διαμορφώνει το 68-52 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία και σοκ με Λοβέρν

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Πόιθρες με δύο συνεχόμενα καρφώματα έστειλα για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 (72-52), με το ματς στη συνέχεια να επισκιάζεται από τον τραυματισμό του Λοβέρν, που έπεσε άσχημα στο έδαφος και αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο. Η υπόθεση νίκη είχε ουσιαστικά κριθεί, με τον Κάτας να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και παράλληλα ανάσες σε όσους τράβηξαν το… κουπί στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν. Το τελικό 88-69 «σφράγισε» το 2 στα 2 της Μακάμπι που πήρε άριστα στη διπλή αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 42-41, 68-52, 88-69