Την ίδια ώρα που η Μπάμπεργκ αγωνιζόταν στην Τουρκία, ο Ερυθρός Αστέρας φιλοξενούσε την Αρμάνι Μιλάνο και ήθελε διακαώς την νίκη καθώς σε περίπτωση ήττας των Γερμανών, η ομάδα του Βελιγραδίου “σκαρφάλωνε” σχεδόν στην πρώτη δεκάδα. Έτσι κι έγινε αφού οι γείτονες “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 100-89 τελικό σκορ.

Για την ομάδα του Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς οι Στέφαν Γιάνκοβοτς και Ματίας Λέσορτ ξεχώρισαν καθώς στο τέλος του αγώνα σημείωσαν από 15 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα, ο Μιντγκάουνας Κουζμίνσκας ήταν ο κορυφαίος από την ομάδα των Ιταλών αφού ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους.

Το παιχνίδι από την αρχή είχε πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να έχουν μπει δυναμικά και να παίζουν αρκετά επιθετικά. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο που έληξε 23-20 δεν έδωσε σαφή εικόνα για το πως θα συνεχιζόταν το ματς. Αρχικά η Αρμάνι προηγήθηκε στο σκορ μέχρι που και οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και ισοφάρισαν. Μέχρι το ημίχρονο όμως η διαφορά υπέρ του Ερυθρού Αστέρα άρχισε να μεγαλώνει και ο νικητής να διαφαίνεται, αφού μ’ ένα σερί 10-0 (39-28) οι γηπεδούχοι άνοιξαν κι άλλο την… ψαλίδα και μπόρεσαν να πάνε στ’ αποδυτήρια με το σκορ στο 50-45.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα ήταν αντιφατική σε σχέση με ότι είχαν δείξει οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος με το παιχνίδι να είναι πιο “σφιχτό” και οι ρυθμοί να έχουν… πέσει για αρχή. Οι δύο αντίπαλοι σκόραραν εξίσου με τον Ερυθρό βέβαια όμως να επιβεβαιώνει πως ήταν το φαβορί της αναμέτρησης, έτσι όπως εξελίχθηκε τελικά το παιχνίδι.

Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η διαφορά που ακόμα μπορούσε να ανατραπεί όχι μόνο δε μειώθηκε αλλά αυξήθηκε αντίθετα με τους παίκτες του Αλιμπίγεβιτς να έχουν βρει τις λύσεις και να σκοράρουν παίρνοντας απόσταση… ασφαλείας από τους αντιπάλους τους όπως και τελικά τη νίκη με 100-89 τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-45, 71-65, 100-89