Η Εφές ήταν… διπρόσωπη, ωστόσο με απίθανη εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο (30-7)…πάτησε την Αρμάνι Μιλάνο με 79-73 για την 25η αγωνιστική της Euroleague. Koμβικός ο Λάρκιν με 19 πόντους, απίθανη εμφάνιση του Πλάις με 17 πόντους και 3/3τρ.

Αργός ο ρυθμός της αναμέτρησης με την Μιλάνο να έχει το μομέντουμ και την Εφές να φέρνει σε ισορροπία το δεκάλεπτο

Ο Mιγιάτοβιτς πραγματοποίησε το ντεμπούτο με την Εφές ως πρώτος προπονητής και το ξεκίνημα του παιχνιδιού κυλούσε σε αργό ρυθμό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις. Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε προβάδισμα 4π. (2-6 στο 3’) με Αναντόλου είναι αρκετά άστοχη στην επίθεση, οδηγούμενη σε λάθος επιλογές. Ο Πλάις με όπλο το μακρινό σουτ βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας ένα προσωπικό σερί 7-0 (9-6 στο 5’). Ο Γερμανός φόργουορντ έφτασε τους 11π. με τον Βόιντμαν να απαντά για το 11-13 στο 8’ και την ιταλική ομάδα να πατά καλύτερα στο παρκέ του Sinan Erden. To τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες σε ισορροπία με τον Τόμπσον να ισοφαρίζει σε 15-15.

Ο ΜακΓρούντερ ήταν καυτός και έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του, μείωσε με Λάρκιν η Εφές

Ο ΜακΓκρούντερ μπήκε ζεστός στην 2η περίοδο και με 2/2τρ, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (17-21 στο 12’), με τον Τόμπσον να μειώνει στο καλάθι για την ομάδα του (21-23 στο 13’). Το σύνολο του Μεσίνα ήλεγχε τον ρυθμό και με τον Τονούτ να συνδέεται για πρώτη φορά με το τουρκικό καλάθι ανέβασε την διαφορά στο +7 (23-30 στο 14’). Ο ΜακΓκρούντερ με το 3ο του τρίποντο έδωσε διψήφια τιμή στην διαφορά της ιταλικής ομάδας, ενώ ο ίδιος εκτόξευσε το προβάδισμα στο +14 σε μια… παράσταση της Αρμάνι. Ο Λάρκιν πήρε το βιολί του μειώνοντας στους άμεσα στους 6π. (34-40 στο 18’), ωστόσο το σύνολο του Μεσίνα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (34-43) με τον Νέιπιερ να βρίσκει τους πρώτους του πόντους.

Απίθανη Εφές, «έπνιξε» την Αρμάνι και με επιμέρους σκορ 30-7 πήρε διψήφιο προβάδισμα

Φουριόζα μπήκε η Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο και με 5-0 σερί μείωσε στους 4π. (39-43 στο 22’) με την Αρμάνι Μιλάνο να μένει χωρίς σκορ για περισσότερο από 3’. Ο Κλάιμπερν έριξε την διαφορά στο καλάθι (41-43 στο 24΄) με την τουρκική ομάδα να έχει το μομέντουμ του αγώνα υπέρ της. Ο Χάινς έσπασε το ρόδι για την ομάδα του στο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Πλάις και Λάρκιν με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (+5, 50-45 στο 25’). Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 18-5, ενώ Τόμπσον και Ουίλις έστειλαν την διαφορά στο +12 (60-48 στο 28’). Η Αρμάνι είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα της ομάδας του Μιγιάτοβιτς, η οποία με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έστειλε την διαφορά στο +14 (64-50) με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 30-7.

Η Αρμάνι Μιλάνο αντέδρασε με απίστευτο σερί, ωστόσο ο Κλάιμπερν… καθάρισε το παιχνίδι και έδωσε μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του

Mε τρίποντο του Βόιντμαν μπήκε η Αρμάνι στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Μπράιαντ απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 67-54 στο 31′. Ο ΜακΓκρούντερ έφτασε τους 16π. στην καλύτερη του εμφάνιση με την Μιλάνο, μειώνοντας κάτω από τους 10π. (8π. 67-59 στο 33′) με τον Σαβόν Σιλντς να ρίχνει περισσότερο την διαφορά (-5, 71-66 στο 36′). Το σερί της ιταλικής ομάδας μεγάλωσε (9-0) με τον Σιλτνς και πάλι να πρωταγωνιστεί φέρνοντας το παιχνίδι σε ισορροπία (71-71 στο 37′), με τον Κλάιμπερν να απαντά με τρίποντο για το 74-71. Η αναμέτρηση είχε τρομερό ρυθμό με την τουρκική ομάδα να κρατά ένα μικρό προβάδισμα και την Αρμάνι να αστοχεί σε κρίσιμες επιθέσεις. Ο Κλάιμπερν με το δεύτερο του τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +6 (77-71 στο 39′) γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του. Το σύνολο του Μεσίνα έπαιρνε βεβιασμένες επιθέσεις, δίχως να βρει σκορ και έτσι η Εφές έφτασε στην νίκη σε ένα ματς… θρίλερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73.