Η Μακάμπι είχε την ευκαιρία στο ουδέτερο γήπεδο της Ρίγας κόντρα στην Εφές να κερδίσει έδαφος στην υπόθεση πλέι οφ, όμως ο τρομερός Λάρκιν την έστειλε στο σπίτι της (105-91) για να δει το Παρτιζάν-Μπάγερν κι αν θα συνεχίσει να είναι εντός 10άδας στη βαθμολογία.

On fire Λάρκιν και μικρό προβάδισμα για την Εφές

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στην αναμέτρηση, με τα τρίποντα των Κόλσον και Ουίλις να γράφουν το 5-3 στο 2′. Η απάντηση της Μακάμπι ήρθε δια χειρός Μπόλντγουιν, που πήρε το όπλο του και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 5-10 στο 4′ με 2 τρίποντα. Ο Λάρκιν βρήκε κι αυτός ρυθμό νωρίς και με δύο σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 11-13 στο 5′, με το Κόλσον με το 2ο τρίποντό του (2/2 τριπ.) να γράφει το 11-16 στο 6′. Ο «καυτός» Λάρκιν στο 7′ με 2/2 βολές μείωσε σε 17-18 και έφτασε τους 10 πόντους, με τον Πλάις στο 8′ με κάρφωμα να δίνει προβάδισμα με 19-18 στην Εφές. Ο Μπομποά με τρίποντο έκανε στο 9′ το 24-22, με τον on fire Λάρκιν με το 3ο του σουτ από την περιφέρεια να διαμορφώνει το 27-24 στο 10′, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 29-27.

Η χαρά της επίθεσης και 101 πόντοι

Ο Ελάιζα Μπράιαντ στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου έδωσε αέρα 4 πόντων στην Εφές, κάνοντας το 33-29, με τη Μακάμπι να εξαφανίζει το μικρό προβάδισμα και να μειώνει σε 35-34 με κάρφωμα του Ριβέρο. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς με φόλοου στο 14′ έκανε το 37-34, με τον Τόμπσον στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 39-34. Η Μακάμπι απάντησε με τρίποντο και φάουλ του Κόλσον για το 39-38, με τον Κλίβελαντ και πάλι από την περιφέρεια να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Κάτας με 39-41 για το σερί 7-0. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς ισοφάρισε σε 41-41 στο 16′, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στη συνέχεια στο σκορ. Ο Κλάιμπερν στο 19′ έκανε το 48-45, με τη Μακάμπι να απαντά με σερί 4-0 για το 48-49 με τον Ριβέρο, με το ημίχρονο να τελειώνει την ομάδα του Κάτας μπροστά με 50-51.

Συνέχεια στο ντέρμπι και στη ματσάρα

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ντιμπαρτολομέο με τρίποντο έστειλε τους τυπικά φιλοξενούμενους στο +4 (50-54), με την Εφές να απαντά με σερί 5-0 για το 55-54 στο 22′. Ο Ντιμπαρτλομέο με το 2ο τρίποντό του στο δεκάλεπτο και ο Μπόλντγουιν «έτρεξαν» επιμέρους 5-0 για τη Μακάμπι, που στο 23′ έκανε το 55-59, με την Εφές να απαντάει με νέο σερί 6-0 για το 61-59 στο 24′ με τον Μπομπουά από την περιφέρεια. Ο Ουίλις με κάρφωμα ανέβασε το σερί στο 8-0 για το 63-59, με τον Μπόλντγουιν να βγαίνει μπροστά και πάλι και με συνεχόμενους πόντους (18 π.) να γράφει στο 25′ το 68-65. Το τρίποντο του Πλάις έκανε το 70-65, με τον Κλάιμπερν στο 26′ και πάλι από την περιφέρεια να δίνει αέρα 6 πόντων (73-67) στην Εφές. Ο Ριβέρο στο 28′ μείωσε σε 75-71, με τον Ουέμπ να γράφει το 75-73 στο 29′ και το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 77-75.

Ο Λάρκιν αποφάσισε: Νικήτρια η Εφές!

Ο Οσμάνι στην έναρξη της τέταρτης περιόδου διαμόρφωσε το 79-75, με τον Ριβέρο (11 π.) να απαντά με καλάθι και φάουλ για το 79-78 στο 32′. Η Εφές στο 33′ πήρε και πάλι διαφορά 7 πόντων (83-78) με τον Οσμάνι να σκοράρει 4 σερί και να γίνεται παράγοντας της αναμέτρησης. Ο Μπόλντγουιν (21 π.) στο 34′ μείωσε σε 85-80, με την Εφές με τον Τόμπσον στο 35′ να διαμορφώνει το 88-80. Η Μακάμπι ήταν αποφασισμένη να παίξει τα ρέστα της και με τον Νίμπο μείωσε σε 90-84 στο 36′, με τον Λάρκιν με 5 σερί προσωπικούς του πόντους να δίνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην Εφές στο 37′ (95-84). Η ομάδα του Μιγιάτοβιτς είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στα επόμενα τρία λεπτά και έφτασε στη νίκη με 105-91.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91