Η Μπαρτσελόνα μπορεί να μετρούσε τρεις βασικές απουσίες, αλλά κατάφερε να επικρατήσει της Αναντολού Εφές με 95-93 στην παράταση του ματς της χρονιάς.

Το ματς της χρονιάς είχε θριαμβεύτρια την Μπαρτσελόνα! Για 45 λεπτά Εφές και Μπάρτσα πάλευαν για κάθε κατοχή, στο τέλος όμως η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των Καταλανών, που κόντρα σε όλα τα προγνωστικά πήραν ένα τεράστιο διπλό. Οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 11-2, παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας και πήραν την άτυπη ρεβάνς για την περσινή ήττα τους στον τελικό της διοργάνωσης. Μάλιστα, η νίκη αποκτά μεγαλύτερη αξία καθώς πήγαν στην Τουρκία χωρίς Καλάθη, Χίγκινς και Αμπρίνες.

Καταπληκτικός ο Σανλί που στην επιστροφή στην Πόλη είχε 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας), δεύτερος σκόρερ ο Μίροτιτς με 18 (8ριμπ., 5ας) που αποβλήθηκε στην παράταση. Πολύτιμες λύσεις και από τον Λαπροβίτολα που είχε 14 πόντους και 8 ασίστ. Αρνητικό ρεκόρ για την Εφές (6-7) που δεν σηκώνει κεφάλι και παραμένει εκτός 8άδας. Μοναχική εμφάνιση για τον Μίσιτς (26π.), αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή ο Αταμάν.

Επιθετικό κρεσέντο και το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα

Οι άμυνες στην πρώτη περίοδο είχαν πάει… περίπατο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν περισσότερη βάση στην επίθεση. Η Μπαρτσελόνα στο 4′ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 5-12, έχοντας πρωταγωνιστή τον Λαπροβίτολα, που είχε ήδη όσους πόντους όλη η Εφές μαζί. Οι Τούρκοι όμως στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, στηρίχτηκαν στους Σιμόν και Λάρκιν, «ροκανίζοντας» τη διαφορά, παίρνοντας μπροστά στο σκορ στο 7′ με 17-16, με το συγκρότημα του Αταμάν να πηγαίνει προηγούμενο στο τέλος του δεκαλέπτου με 25-20.

Ξέφυγε η Εφές με τρομερό φινάλε ημιχρόνου

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Εφές διαμόρφωσε το 29-20 στο 12′, με γρήγορο σερί 4-0, φτάνοντας για πρώτη φορά κοντά σε διψήφια διαφορά, με την Μπαρτσελόνα να έχει «κολλήσει» επιθετικά, να βρίσκει πόντους πλέον μόνο από τον Σανλί και τους Τούρκους να φτάνουν στο +10 (33-23) στο 13′. Οι Καταλανοί ωστόσο απάντησαν άμεσα, «έτρεξαν» ένα επιμέρους 7-0 και να μειώνουν σε 33-30 στο 15′, με τον Μίροτιτς να βγαίνει μπροστά για τους Ισπανούς, αλλά την Εφές μην χάνει τη συγκέντρωσή της και να στέλνει και πάλι το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά στο σκορ (47-37) στο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με ένα επιμέρους 12-4.

Τα ηνία στην Εφές, ζωντανοί οι «μπλαουγκράνα»

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι Τούρκοι έφτασαν την υψηλότερη διαφορά ως τότε στο ματς (52-40 στο 22′), με την Μπαρτσελόνα ωστόσο να αντιδράει άμεσα και να μειώνει σε 52-45 στο 24′. Η Εφές δεν επέτρεπε όμως στους Καταλανούς να πλησιάσουν περισσότερο, ανέβασε άμεσα ρυθμό και αποκατέστησε τη διαφορά, πηγαίνοντας στο +11 (64-53) στο 27′, με τους Μίροτιτς και Λαπροβίτολα να παίρνουν τους Ισπανούς στην πλάτη τους, να οδηγούν την Μπαρτσελόνα σε απόσταση βολής (64-62 στο 28′) και τους παίκτες του Αταμάν «τρέχουν» ένα σερί 4-0 για να διαμορφώσουν το 68-62 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Απίθανο come back της Μπάρτσα και παράταση!

Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν πραγματικό θρίλερ, με την Μπαρτσελόνα να… μηδενίζει τη διαφορά της Εφές και να παίρνει προβάδισμα με 68-69 στο 33′ μετά από αρκετή ώρα στο παιχνίδι, με την Εφές να δείχνει πλήρως αποσυντονισμένη και τον πρώην παίκτη της, Σανλί, με τρίποντο να κάνει το 68-72. O Μαρτίνεθ στο 36′ με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έκανε το 70-75, με τον Μίσιτς με 3 βολές στο 37΄να μειώνει σε 73-75 και τον Πλάις στο 38′ να ισοφαρίζει σε 75-75. O Σανλί με 2:35 να απομένουν για τη λήξη διαμόρφωσε με τρίποντο το 75-78, με τον Τούρκο σέντερ με κάρφωμα να κάνει το 75-80. Ακολούθησαν 0/2 βολές από τον Χέιζ για τους φιλοξενούμενους, με τον Μίσιτς στα 50″ να κάνει το 78-80. Ο Μίροτιτς με αμφισβητούμενο φάουλ έστειλε τον Λάρκιν στις βολές, με τον γκαρντ της Εφές να λέει «ευχαριστώ» και να ισοφαρίζει σε 80-80 στα 20″. Τελικά το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση, αφού στο τέλος ο Μίροτιτς έκανε air ball.

Έγινε της αποβολής…, θριαμβεύτρια η Μπαρτσελόνα

Στην παράταση το ματς κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ. Με την Μπαρτσελόνα να παίρνει προβάδισμα επτά πόντων (84-91) εκμεταλλευόμενη την διπλή τεχνική ποινή του Αταμάν, το ματς έδειχνε να γέρνει προς την πλευρά των «μπλαουγκράνα». Την ίδια στιγμή, εκτός με 5 φάουλ ήταν και οι Λάρκιν, Μίροτις. Μίσιτς και Μοερμάν πάλεψαν να επιστρέψουν (92-93), ο Σανλί είχε 1/2 βολές σκόπιμα στο τέλος, με τον Σίμον να αστοχεί στο σουτ της απελπισίας.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-37, 68-62, 80-80, 93-95 (παρ.).