Ο ελλιπής Παναθηναϊκός ξεπέρασε τον εαυτό του μέσα στην Τουρκία, όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει ούτε τώρα το πρώτο διπλό, γνωρίζοντας την ήττα από την Αναντολού Εφές με 82-81.

Ο αγώνας

Οι πέντε πρώτοι για την Αναντολού Εφές ήταν οι Λάρκιν, Μίτσιτς, Άντερσον, Μόερμαν και Ντάνστον, ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τους Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Έβανς.

Μετά από 2,5 λεπτά αγώνα ο Παπαπέτρου έσπασε το ρόδι στο σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό και μείωσε σε 5-3, αφού στην άλλη πλευρά του γηπέδου οι «πράσινοι» έπαιζαν με μεγάλη ένταση στην άμυνα και ήλεγχαν τα ριμπάουντ. Το καλό αμυντικό τρίλεπτο του «τριφυλλιού» έπαψε να υφίσταται και με τους Λάρκιν και Ντάνστον να «καθαρίζουν» επιθετικά, η Εφές προηγήθηκε με 12-7 στο 5’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 5-0 και ισοφάρισε σε 12-12 (7’), αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ξεφύγουν και πάλι με +5 (17-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω ακόμα και με -8 (22-14), αλλά με κάποια ποσταρίσματα και επιθέσεις κοντά στο καλάθι με Ουάιτ, Παπαπέτρου και Καββαδα, οι «πράσινοι» μείωσαν με 22-19 (13’) έπειτα από το πρώτο καλάθι του Μέικον που είχε περάσει στο ματς. Οι «πράσινοι» έδειχναν να έχουν διάθεση και να βρίσκουν τις λύσεις στην επίθεση κυρίως με το δίδυμο Μέικον-Νέντοβιτς, οι οποίες τους επέτρεπαν να μένουν κοντά στο σκορ (29-27 στο 15’). Με τρίποντες βόμβες από Ουάιτ, Νέντοβιτς και Μέικον ο φουριόζος Παναθηναϊκός προσπέρασε με 33-36 (17’) μετρώντας 8 στα 14 τρίποντα. Η άμυνα του Πρίφτη είχε βγάλει εκτός ρυθμού τον Λάρκιν, κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ δεν κόστισαν, χάρη στην αμυντική συνέπεια των «πρασίνων» και με την ενέργεια του «τριφυλλιού» να παραμένει σε υψηλά επίπεδα ο Παναθηναϊκός πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 39-42.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τέσσερα λάθη στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου και το πλήρωσε με το προσπέρασμα της Εφές (47-44 στο 23’) η οποία βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Νέντοβιτς ολοκλήρωσε μία πρώτη αντίδραση του «τριφυλλιού» που πήρε ξανά το προβάδισμα (48-49 στο 24’) την ώρα που ο ρυθμός του αγώνα είχε ανέβει όπως και η ένταση στις δύο ρακέτες. Το ευέλικτο σχήμα του Πρίφτη με τον Έβανς στο «5» είχε αποδώσει, αλλά η πιο ποιοτική Εφές κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με 5 (60-55 στο 27’) αφού τα ποσοστά ευστοχίας της είχαν ανέβει. Το «τριφύλλι» είχε παλμό και παρά κάποια λάθη του Νέντοβιτς, ο Μέικον αποδείχτηκε το αντίβαρο που με τη βοήθεια των Σαντ Ρος και Ουάιτ που συμβάλουν με ενέργεια σε άμυνα και ριμπάουντ ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο υπολειπόμενος τριών πόντων (65-62).

Όλα θα κρίνονταν στην 4η περίοδο εκεί όπου ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να τρέξει στον αιφνιδιασμό ωστόσο οι απρόσεκτές τελικές πάσες στοίχησαν. Νέντοβιτς και Μέικον είχαν αναλάβει την οργάνωση και την εκτέλεση, αλλά ο Ουάιτ ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 69-69 στο 33’ με τρομερό φόλοου κάρφωμα. Δια χειρός Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά (73-74) και έβαλε πίεση στην Εφές που έβλεπε τον Λάρκιν να αστοχεί σε συνεχόμενα σουτ. Το σκορ 4 λεπτά πριν το τέλος έδειχνε 73-76 και ο Παναθηναϊκός καλούνταν να αντέξει στο τελευταίο τετράλεπτο. Σαντ Ρος, Έβανς, Παπαπέρου, Νέντοβιτς και Μέικον ήταν στο παρκέ για το τελευταίο 1:30 με το σκορ στο 78-78. Ο Μέικον έκανε το 78-80, ο Μίτσιτς με το σκορ στο 79-80 αστόχησε σε τρίποντο, ο Ουάιτ με 1/2 βολές έγραψε το 79-81, αλλά ο Μόερμαν με «τρίποντο» μαχαιριά στο τέλος έγραψε το τελικό 82-81, στερώντας από τον Παναθηναϊκό μία νίκη που δικαιούνταν αλλά δεν κατάφερε να πάρει.